Royal Mail testuje elektryczne samochody dostawcze

Royal Mail otrzymała prototypy nowych, w pełni elektrycznych samochodów dostawczych dla swoich listonoszy. Dziewięć prototypów o różnych rozmiarach i zasięgu będzie można spotkać w Londynie i okolicach.

Elektryczne samochody dla Royal Mail wyprodukowane zostały przez firmę Arrival, znaną wcześniej jako Charge Automotive. Jest to brytyjska firma z siedzibą w Oxfordshire oraz fabryką w Banbury, która ma już podobne doświadczenie. Dostarcza ona bowiem silniki oraz elektronikę do bolidu Roboracer Formuły E. Bierze on udział w wyścigu Roborace, w którym ścigają się elektryczne, autonomiczne bolidy sterowane sztuczną inteligencją

Firma deklaruje, że jest w stanie wyprodukować 50 tysięcy sztuk każdego roku, a jej linia montażowa składa się głównie z robotów przemysłowych sterowanych za pomocą sztucznej inteligencji. Elektryczne samochody dostawcze wyprodukowane przez Arrival mają mieć zasięg około 160 km, a ich cena ma być taka sama jak podobnej klasy samochodów z silnikiem diesla.

Pojazd zaprezentowany na zdjęciu jest najmniejszą z trzech zaplanowanych wersji i waży ok 3,5 T. Dostępne będą także wersje o wadze 6 oraz 7,5 T, co będzie przekładać się na ich ładowność. Każdy z nich zbudowany jest z ultralekkich materiałów kompozytowych i zawiera autorskie rozwiązania firmy Arrival, zarówno silniki jak i elektronikę sterującą. Samochody zostały zaprojektowane specjalnie na potrzeby rozwożenia paczek w centrach miast. Mimo doświadczenia firmy w produkcji autonomicznych pojazdów, samochody dla poczty nie będą potrafiły jeździć same na żadnym poziomie autonomiczności.

Royal Mail rozbudowuje przy okazji sieć ładowarek znajdujących się przy placówkach pocztowych w Wielkiej Brytanii, aby umożliwić przejście jej floty pojazdów na pojazdy elektryczne.

Współpraca z firmą Arrival została ogłoszona kilka tygodni po tym, jak Royal Mail zakupił 100 sztuk elektrycznych vanów od firmy Peugeot, które rozpoczęły swoją służbę w lutym tego roku.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy podejmiemy kroki, aby sprawdzić, jak te pojazdy radzą sobie z potrzebą zwożenia poczty z naszych większych placówek – wyjaśnia Paul Gatti, dyrektor zarządzający flotą Royal Mail.

109 zakupionych samochodów elektrycznych jest kroplą w morzu potrzeb Royal Mail, bowiem flota ich samochodów z silnikami spalinowymi wynosi około 49 tysięcy sztuk. Jest to jednak dobry start i pozwoli na zbudowanie odpowiedniej infrastruktury. Usunięcie spalinowych pojazdów z całej floty korzystnie wpłynie na zanieczyszczenie powietrza w Londynie oraz na zmniejszenie hałasu w mieście.

Internauci zauważyli od razu, że nowe samochody mocno przypominają futurystyczną wersję pojazdu bajkowego “Listonosza Pata” ze znanej brytyjskiej animacji.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Trwają badania pod nowy polski magazyn gazu

Następny artykuł

W USA budowanych jest łącznie 24 GW instalacji wiatrowych off-shore

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , ,