Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rozdano ekologiczne nagrody Zielonego Orła „Rzeczpospolitej”

Rozdano ekologiczne nagrody Zielonego Orła „Rzeczpospolitej”

Jak co roku, kapituła nagrody uhonorowała czternastu laureatów, którzy najbardziej przyczynili się do walki z kryzysem ekologicznym. Nagrodzono firmy, samorządy i organizacje pozarządowe. Przyznano również nagrody specjalne, czyli Tytany.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Na froncie bitwy o czyste powietrze

Tegoroczna gala odbyła się 27 listopada pod hasłem „Walka o klimat”. W jury zasiedli najwięksi specjaliści i fachowcy z dziedziny biznesu, ekologii, kultury: dziennikarze, doktorzy, działacze społeczni.

Jej skład był następujący:

  • Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia Polski Recykling, 
  • Daria Kulczycka, doradca zarządu, Konfederacja Lewiatan,
  • Michał Niewiadomski, redaktor dziennika „Rzeczpospolita”, przewodniczący kapituły Zielony Orzeł „Rzeczpospolitej”,
  • profesor Maciej Nowicki, były minister środowiska, 
  • doktor Wiesław Rozłucki, prezes zarządu Fundacji Polskiego Instytutu Dyrektorów, 
  • Maciej Sadowski, prezes fundacji Startup Hub Poland, 
  • Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. 

Swoich kandydatów mogli zgłaszać wszyscy jurorzy oraz dziennikarze „Rzeczypospolitej”.

Zieloni laureaci

Nagrody wręczono w czterech kategoriach: firmy, organizacje ekologiczne, samorządy oraz technologie.

Nagrodzone firmy

I miejsce zajęło polskie przedsiębiorstwo odzieżowe LPP, odpowiedzialne za rozwój takich marek jak Reserved, Sinsay, House, Mohito, czy Cropp. Firma została doceniona za działania na rzecz zrównoważonej mody.

Poczucie odpowiedzialności za przyszłe pokolenia buduje w nas przekonanie, że nawet w czasach kryzysu nie możemy odpuszczać długoterminowych założeń i tym bardziej musimy kontynuować działania w kierunku rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku – powiedział Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes zarządu LPP.

II miejsce wręczono firmie Velux.

III miejsce zajęła Skanska za wybudowane Osiedle Mickiewicza i Jaśminowy Mokotów. Ich budowę zasilano energią wiatrową oraz wdrażanie nowoczesnych rozwiązań przyjaznych środowisku na terenie inwestycji mieszkaniowych.

Nagrodzone samorządy

I miejsce otrzymało miasto Kraków.

Miasto otrzymało wyróżnienie za walkę ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza.

II miejsce Końskie. 

Nagroda trafiła do Końskiego za ochronę powietrza, ziemi i wody.

Wyróżnienie nie byłoby możliwe, gdyby nie udało się zbudować w naszej gminie pewnego konsensusu społecznego wobec najważniejszych wyzwań infrastrukturalnych, a więc wydatkowania ogromnych pieniędzy budżetowych na kwestie ochrony powietrza, ziemi i wody. To nam się udało i uważam, że to sukces wszystkich mieszkańców naszej gminy – powiedział burmistrz miasta Krzysztof Obratański.

III miejsce otrzymało miasto Sopot.

Nagrodzone organizacje ekologiczne

Poniższe inicjatywy doceniono nie tylko za edukację i wskazywanie problemów, ale również za przedstawienie realnych rozwiązań.

I miejsce – Koalicja Klimatyczna

W liście do fundacji umieszczonym na stronie KK, czytamy:

Redakcja „Rzeczpospolitej” wysoko oceniła Państwa dokonania jako silnego, merytorycznego polemisty wobec kolejnych rządowych planów walki z suszą i ze zmianami klimatu. Zwróciło naszą uwagę, że w Koalicji wspólnie działa 26 organizacji pozarządowych o różnych specjalizacjach – od badawczych po edukacyjne. Silną stroną tej organizacji jest więc oparcie w nauce. Cenimy, że monitorują Państwo prace legislacyjne, edukują polityków, urzędników, biznes i dziennikarzy. Doceniamy też systematyczność i wytrwałość: Koalicja działa od 2002 r., więc właśnie osiągnęła pełnoletność.

II miejsce – Fundacja Rozwój TAK Odkrywki NIE

Nagrodzono nieustępliwą walkę fundacji z zanieczyszczeniem powietrza i działania na rzecz transformacji energetycznej.

III miejsce – Polski Alarm Smogowy

To jest nagroda dla wszystkich działaczy PAS. Wygramy walkę o czyste powietrze, gdy wszyscy będziemy domagać się podstawowego prawa jakim jest życie w czystym środowisku – powiedział lider organizacji Andrzej Guła.

Nagrodzone technologie

I miejsce – Airly

Za stworzenie aplikacji monitorującej stan powietrza.

II miejsce -ML System

Za tworzone przez siebie moduły i panele PV.

III miejsce – Enetech

Za działalność wspierającą transformację energetyczną.

Nagrody specjalne

Z okazji 100-lecia „Rzeczypospolitej” wręczono również nagrody specjalne.

Tytanem Ekologii Wizjoner-Realista nazwano Janusza Steinhoffa, byłego wicepremiera i ministra gospodarki. Laudację na jego cześć wygłosił Jerzy Buzek. Podkreślał, że laureat zawsze kierował się polską racją stanu, nigdy interesem osobistym.

Tytanem Ekologii Pionierem Ekologii został dr Andrzej Kassenberg, nazywany polskim Pionierem Ekologii. Założył wiele istniejących do dziś organizacji oraz Instytut na rzecz Ekorozwoju i Fundacji Efektywności Energetycznej Polski. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.