Rozwój elektromobilności w Skandynawii

Niedługo możliwy będzie przejazd samochodami elektrycznymi na trasie łączącej Oslo, Sztokholm i Helsinki. Firma Fortum poinformowała, że chce wybudować na tej trasie sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Stacje te mają umożliwiać szybkie ładowanie również pojazdów elektrycznych o długim zasięgu, jak chwali się firma.

Fortum informuje, że wysokosprawne stacje ładowania jakie zainstalowane zostaną na tej trasie, dysponować mają mocą od 150 kW do 350 kW i dostosowane mają być do obsługi wszystkich najpopularniejszych na rynku modeli pojazdów elektrycznych. Ma to być początek rozwoju długodystansowej komunikacji pojazdami elektrycznymi w Skandynawii. Mieszkańcy krajów nordyckich już niedługo poruszać się będą mogli w ten sposób po dużo większym terenie niż obecnie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Samochody elektryczne są bardzo popularne w Skandynawii. W same Norwegii jeździ ich już ponad 100 tysięcy. Wszystko dzięki inwestycjom m.in. Fortuma w infrastrukturę do ładowania tych pojazdów. Sieć Charge&Drive tej firmy składa się z 1200 ładowarek do pojazdów elektrycznych, z czego 450 z nich to wysokosprawne instalacje o mocy 50 kW. Fortum wyraża chęć rozwoju swojej sieci także poza Skandynawią, na początek w całej Europie.

Jak mówi Markus Hokfelt, menedżer projektu Charge&Drive w Fortumie: Projekt Fortum Charge&Drive rozpoczął się w 2010 roku i pierwotnie miał na celu połączenie stolic krajów nordyckich stacjami szybkiego ładowania. (…). Uważamy, że nadszedł odpowiedni moment żeby powrócić do naszego pomysłu i za pośrednictwem wysokosprawnych stacji ładowania zagwarantować kierowcom możliwość pełnego wykorzystania potencjału samochodów.