RPA stawia na instalację CSP

Instalacja CSP umożliwi 4,5 godziny generowania energii ze źródeł odnawialnych, aby zapewnić niezawodną dostawę prądu w przypadku braku energii fotowoltaicznej oraz w okresach szczytowego zapotrzebowania. Instalacja zajmuje około 4,5 km kwadratowych i wykorzystuje 384 tys. luster. Inwestycja w Kathu jest dla Engie pierwszym projektem CSP. Objęta jest ona 20-letnią umową zakupu energii w ramach programu zakupu REIPPP z South African Power Utility.

– Ukończenie tego przedsięwzięcia ilustruje nasze stałe zaangażowanie w ekologiczny rozwój gospodarczy w Afryce Południowej – powiedziała Isabelle Kocher, dyrektor zarządzający Engie. – Kathu, ze swoim systemem magazynowania w ciekłej soli, oferuje czyste rozwiązanie problemu przerw w dostawach energii ze źródeł odnawialnych. Z dumą przyczyniamy się do realizacji krajowych celów w zakresie energii odnawialnej i oczekujemy kontynuacji projektów zainicjowanych przez lokalne społeczności, aby uczynić z Kathu siłę napędową rozwoju w regionie – dodała.

Kathu zapewni czystą i niezawodną energię dla niemal 180 tys. gospodarstw domowych w lokalnej społeczności Dystryktu John Taolo, przylądku Północnym i Południowej Afryce jako całości. Ponadto szacuje się, że Kathu Solar Park zredukuje emisję CO2 o 6 milionów ton w ciągu 20 lat i będzie promował lokalny rozwój gospodarczy.

W Republice Południowej Afryki Engie ma udziały w farmie wiatrowej (Aurora, 94 MW), 2 farmy fotowoltaiczne (21 MW) i 2 zaawansowane elektrownie cieplne (Avon, 670 MW i Dedisa, 335 MW). Engie jest również właścicielem Thermaire Investments (Pty) Ltd. i Ampair (Pty) Ltd., liderów w zakresie instalacji i konserwacji systemów HVAC na rynku południowoafrykańskim.