Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rumunia: wakacje z żubrem w dzikim sadzie

muma hut

Rumunia: wakacje z żubrem w dzikim sadzie

W tym regionie Rumunii można spotkać żubry i cicho podążyć ich tropem. Ludzie wspierają tu przyrodę i biorą udział w doświadczeniach, z których wpływy przekazywane są na Fundusz Ochrony Przyrody. Mowa o urokliwym domku, który powstał, aby wyrazić podziw dla natury na jednym z największych obszarów dzikiej przyrody w Europie.

Reklama

Razem dla dzikiej przyrody

Muma Hut to mały domek zbudowany w sadzie, w gminie Armenis w Rumunii. Nazwa odwołuje się do bliskości z naturą. Mogą tu przyjechać wszyscy, którzy chcą doświadczać jej z bliska, a rajski krajobraz tylko podkreśla, że szacunek do przyrody to kwestia nadrzędna. Chata powstała w 2020 r., w ciągu kilku weekendów na zorganizowanych cyklicznie warsztatach projektowo-konstrukcyjnych. Zaangażowani w projekt ochotnicy włożyli wiele sił, aby finalny wygląd chaty idealnie wpasował się w górski, malowniczy krajobraz. Muma jest częścią zespołu WeWilder Extended Campus, projektu założonego przez WWF Romania i Flex Foundation.

vns a8T2SFftLqgZ95 G0WqLyX8zCnEIzV mTKSyaBaxq88OXoyCwvQ4kww9jw4orapjGU0HUqNalU14PghOiF1cNJ1HF CWYJarvDGa9LrDGR9WX9J7pd0hjELWQgz41DO jQi
Domek Muma Hut, źródło: WeWilder, fot. Razvan Dima, Eduard Terschak

Domek zaprojektował architekt, Miodrag Stoianov. Do konstrukcji/obudowy użyto drewna i gontów, wykonanych w okolicy przez bratanka starego rzemieślnika. Materiały zakupiono lokalnie lub pochodziły  z odzysku. Miejscowi zapewnili wolontariuszom wyżywienie i transport, a sam proces pracy przypomniał, jak dawniej wspierano się wzajemnie i okazywano sobie bezinteresowną pomoc.

PRtnvKm4BIyMPqCnk50PdjZyjY7mq tljdk HBRpFx1 QOudod8gPF80B60ENNk8Glxy1s xItsdEJ1p16xFMWTJjHFxOHJPEGFODWCojsx9TKV3 ywL1Z9gpCCB08CTCQhQ IaB
Dzika natura, źródło: WeWilder, fot. Razvan Dima, Eduard Terschak

Koncepcja 

Po sześciu latach reintrodukcji żubrów, żyje tu obecnie 60 dzikich zwierząt, które mają nieoceniony walor, podkreślający piękno bioróżnorodności. Mama Hut pełni rolę bufora pomiędzy naturą a człowiekiem, który chce korzystać z walorów ekoturystyki i zrównoważonego rozwoju, opartego na naturze. Chata jest również prototypem idei WeWilder Village Campus, czyli zestawu podobnych domków oraz przestrzeni społecznej opartej na co-workingu. Zamysłem projektu jest także przełamanie barier ekonomicznych i społecznych, z którymi borykają się ludzie zamieszkujący wiejskie obszary.

Imjf Msx1hxy1HyZF sewR0cD8rlkVSesrsVCMSXjXG0Izy pTMxac KM bAJ3C11N j6FU7U9QJuh4LPBx9jRqSEJfTh4dOlmKd1 ly5hA86bS JwMDffRn07ko9F1oh5MazkuA
Projekt bierze udział w unijnym konkursie architektonicznym, źródło: WeWilder, fot. Razvan Dima, Eduard Terschak

Projekt domku został nominowany do konkursu Mies van der Rohe Award 2022 i walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego w UE.

Zespół WeWilder tworzą: Miodrag Stoianov, Oana Mondoc, Daniel Hurduzeu, Alina Floroi, Ioan Moldovan, Krisztina Maria Bokos, Felix Pantalici, Raoul Chiricheș, Florin, Pepe Peralta Guerrero, Buse Ioan, Joachim Cotaru, Gabi Cotaru, Marijus Pudar, Maria Sgîrcea, Vlad Servan, Filip Baciu, Domnul Marcel Baciu, Răzvan Dima, Nea Ilie, Muma Ana, Domnul Iacob, Doamna Ana, Maria, Bibi Ion, Dl. Ion, Matei Miculescu.

Grupa zachęca do odwiedzenia tego urokliwego miejsca. W Polsce nie brakuje miłośników dzikiej przyrody, a do Rumunii nie jest aż tak daleko.

źródło: WeWilder, fot. Razvan Dima, Eduard Terschak

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.