węgiel

Rusza likwidacja elektrowni węglowej Adamów

W poniedziałek, 1 stycznia 2018 roku, po ponad 50 latach pracy, rozpoczęła się likwidacja czternastej największej elektrowni węglowej w Polsce. To pierwsze w historii zamykanie tak dużej siłowni w naszym kraju i początek końca energetyki węglowej w Wielkopolsce. Nie wiadomo jeszcze co stanie się z zaopatrującą elektrownię kopalnią węgla brunatnego.

Rusza likwidacja Elektrowni Adamów

Elektrownia Adamów o mocy 600 MW (pięć bloków węglowych o mocy 120 MW każdy) odpowiadała za jedną czwartą mocy całego ZE PAK S.A., a więc największej prywatnej grupy energetycznej w Polsce, notowanej na warszawskiej giełdzie. Kontrolę nad ZE PAK, poprzez spółkę zarejestrowaną na Cyprze, sprawuje miliarder Zygmunt Solorz-Żak, który w swoim portfelu ma też m.in. Polsat i sieć Plus.

Wybudowana na początku lat 60. Elektrownia mogłaby pracować jeszcze 3-4 lat, bo na tyle wystarczyłoby jej jeszcze węgla wydobywanego w pobliskiej kopalni Adamów. Inwestorowi nie opłacało się jednak na tak krótki czas dostosowywać instalacji do unijnej dyrektywy IED, ograniczającej emisję do atmosfery szkodliwych zanieczyszczeń – dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów. Elektrownia nie spełniała już także krajowych norm. W 2016 roku elektrownia Adamów 151 razy przekraczała 48-godzinne wartości dopuszczalne emisji pyłów, za co spółka spodziewała się ok. 1,4 mln zł kary.

Elektrownia Adamów stanowiła 2% mocy wszystkich elektrowni węglowych zawodowych w Polsce, ale – jak mówi nam osoba zajmująca się bezpieczeństwem elektroenergetycznym kraju – jej brak nie powinien mieć większego wpływu funkcjonowanie całego systemu. Przed miesiącem Enea oddała do użytku w elektrowni Kozienice pojedynczy blok węglowy, który jest o ponad połowę większy od całej siłowni w Adamowie. Na ukończeniu są kolejne trzy bloki węglowe – PGE w Opolu i Taurona w Jaworznie, które wejdą do pracy w tym i przyszłym roku.

Problemem nie powinny być także zwolnienia. W październiku zarząd ZE PEK poinformował, że w związku z likwidacją elektrowni Adamów pracę straci 185 osób. – Zwolnienia grupowe obejmą jednak mniejszą grupę, bo część pracowników ma umowy na czas określony, które po prostu wygasną – mówi nam przedstawiciel spółki.

– Spodziewamy się na początku roku zwolnienia 130 osób – mówi w rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl  Beata Bartczak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Turku. – Jednak w powiecie tureckim mamy stopę bezrobocia na poziomie 4,2%, w stosunku do 6,5% w kraju, a z przeprowadzonego przez nas niedawno badania wynika, że 85% przedsiębiorców z regionu chce zatrudniać i zdecydowana większość z nich wyraziła zainteresowanie zatrudnianiem osób tracących pracę w sektorze paliwowo-energetycznym – dodaje.

Mniej klarowną sytuację mają pracownicy kopalni Adamów, która zaopatrywała elektrownię w paliwo. Chociaż zarząd ZE PAK poinformował, że z KWB Adamów chce do końca marca zwolnić 149 pracowników (blisko połowę załogi), to urząd pracy w Turku do dzisiaj nie potrzymał jeszcze od spółki ostatecznej decyzji. Także rzecznik prasowy ZE PAK nie był nam w stanie powiedzieć czego mogą się spodziewać górnicy. Jeden z menadżerów firmy poinformował nas tylko, że rozważane jest dalsze wydobycie na potrzeby elektrowni Pątnów, dla której może z kolei zabraknąć węgla z kopalni Konin, która ma problemy z uruchomieniem nowej odkrywki.

Węgiel z Adamowa musiałby jednak trafiać do Pątnowa na ciężarówkach, co znacznie podnosiłoby jego koszty, które już dzisiaj są wysokie. Kopalnia musi bowiem wypompowywać ogromne ilości zalewającej ją wody. W pierwszej połowie 2017 roku na każdą tonę węgla przepompowywała 55 m sześc. wody, podczas gdy w Koninie pompowano niespełna 12, w Bełchatowie 5, a w Turowie 2 m sześc.

Czy to oznacza początek końca energetyki węglowej? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 13.12.

Smog nie odpuszcza! W Krakowie wprowadzono dziś darmową komunikację miejską, również Koleje Małopolskie ogłosiły bezpłatną komunikację na obszarze Aglomeracji Krakowskiej – warto dziś zrezygnować z podróży samochodem. Wczoraj na szczycie klimatycznym została przyjęta Deklaracja Ministerialna “Lasy dla klimatu”. Dokument ten nawołuje państwa do wspólnych działań na rzecz wykorzystania lasów do równoważenia emisji CO2. To postęp, ale kluczowe kwestie nie zostały jeszcze rozwiązane. W trakcie COP 24 były wiceprezydent USA – Al Gore zwrócił uwagę na problem smogu w Polsce: “Dziecko, które urodzi się dziś w Warszawie, po roku życia będzie się czuło tak, jakby wypaliło tysiąc papierosów.” Niestety, zgadzamy się z nim.