RWE celuje w zeroemisyjność do 2040 roku

RWE celuje w zeroemisyjność do 2040 roku

RWE jest niemieckim koncernem energetycznym z niechlubnym tytułem największego emitera CO2 do atmosfery w Europie. Niedawno padła jednak jasna deklaracja kategorycznej zmiany w kierunku neutralności klimatycznej – koncern chce osiągnąć zeroemisyjność do 2040 roku.

Jak podaje portal green-news.pl, RWE chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2040 roku, zamykając wszystkie elektrownie spalające węgiel brunatny. W swoim ogłoszeniu prezes RWE Martin Schmitz obiecuje dostarczanie energii z OZE: Każde paliwo ma swój czas i teraz zaczyna się czas OZE.

Redukcja emisji dwutlenku węgla przez koncern będzie miało trzy etapy. Pierwszy już właściwie został zakończony sukcesem – w latach 2012-18 produkcja CO2 spadła o 1/3. Następny to osiągnięcie do 2030 roku 70% spadku w stosunku do ilości emisji z początku pierwszego etapu. W tym celu koncern wyłączy swoją ostatnią elektrownię w Wielkiej Brytanii, zaś dwie działające w Holandii będą generować energię z biomasy. Trzeci etap wiąże się z decyzją rządu berlińskiego, która zakłada, że Niemcy do 2038 zrezygnują z energii węglowej.

Jeśli natomiast chodzi o energię wytwarzaną z odnawialnych źródeł, to koncern ma już projekty na farmy i instalacje o łącznej mocy 18 GW w Stanach Zjednoczonych. Roczny koszt realizowania tych i kolejnych projektów OZE ma wynosić około 3 miliardów euro.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.