Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

RWE powiększa portfolio odnawialnych źródeł energii w Polsce

elektrownia wiatrowa lądowa

RWE powiększa portfolio odnawialnych źródeł energii w Polsce

RWE, jedna z większych firm energetycznych w Europie, wygrało aukcję na 48 megawatową lądową elektrownię wiatrową Żnin. Sukces odniosły też projekty fotowoltaiczne firmy o łącznej mocy 29 megawatów.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Lądowa elektrownia wiatrowa na Pomorzu

Lądowa farma wiatrowa zostanie zbudowana w północno-zachodniej części Polski, w województwie kujawsko-pomorskim. Prace budowlane dla łącznie 16 turbin mają się rozpocząć już pod koniec tego roku. Rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji w Żninie spodziewane jest na koniec 2023 roku.

– Sukces w tym przetargu umacnia naszą pozycję wiodącego producenta zielonej energii elektrycznej w Polsce. Farma wiatrowa w Żninie wzbogaci nasze portfolio o 48 megawatów i pozwoli nam na dalszy rozwój i wykorzystanie naszego wewnętrznego zespołu serwisowego. Przy realizacji projektów fotowoltaicznych skorzystamy również z doświadczenia naszych dobrze ugruntowanych przedsiębiorstw wiatrowych. Każdy projekt fotowoltaiczny z osobna jest niewielkich rozmiarów, ale pogrupowaliśmy je w klastry, aby zoptymalizować budowę i dalszą eksploatację – wyjaśnia Agnieszka Wojnarowska, Dyrektor Onshore Development dla Skandynawii, Polski i Krajów Bałtyckich w RWE Renewables.

Projekty fotowoltaiczne

Rozpoczęcie prac instalacyjnych oraz uruchomienie projektów fotowoltaicznych planowane jest przyszłym roku. Elektrownie fotowoltaiczne znajdują się w województwie zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i wielkopolskim – blisko pozostałych projektów RWE, które wygrały aukcję w 2019 roku (w sumie 32 MW), jak również w pobliżu istniejących lądowych farm wiatrowych RWE.

Jak podał Urząd Regulacji Energetyki, w czerwcowych aukcjach energii odnawialnej wygrało 1016 z 1264 złożonych ofert na instalacje fotowoltaiczne o mocy do 1 MW oraz 91 ze 111 złożonych ofert na instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe na lądzie o mocy powyżej 1 MW. Minimalna cena dla instalacji <1MW wyniosła 207 PLN/MWh, a aukcja została rozstrzygnięta na poziomie 253,37 PLN/MWh. W aukcji dla większych instalacji wygrały projekty z cenami od 179 do maksymalnie 242,98 PLN/MWh.

Aktualne działania

RWE obsługuje lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy około 370 MW oraz realizuje i opracowuje kolejne projekty lądowe. Obecnie oddaje do użytku projekt lądowy Dolice (48 MW), Żukowice (33MW) i niedawno rozpoczęło budowę farmy wiatrowej Lech Nowy Staw (12 MW) na południowy wschód od Gdańska. Firma zaistniała też na polskim rynku morskim, pozyskując szereg projektów w rozwoju w centralnej części polskiego Morza Bałtyckiego. Na wiosnę polski Urząd Regulacji Energetyki przyznał CfD dla morskiej farmy wiatrowej Baltic II o mocy 350 MW. Jako jedna z wiodących na świecie firm zajmujących się energią odnawialną, RWE zamierza zainwestować od 2020 do 2022 roku 5 miliardów euro netto w energię odnawialną na świecie i zwiększyć swoje globalne portfolio odnawialnych źródeł energii do ponad 13 gigawatów mocy netto.

źródło: informacja prasowa, fot. Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.