W 2025 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeznaczy 200 milionów złotych na “wiosenne sprzątanie” nielegalnych składowisk śmieci. Docelowo kwota przyjęta w ustawie to 300 milionów złotych.
Gigantyczne kwoty na pomoc samorządom
Minister Klimatu i Środowiska, Paulina Henning-Kloska, podczas konferencji 21 lutego 2025 roku ogłosiła zaangażowanie państwa w walkę z nielegalnymi składowiskami odpadów. Na ten cel w 2025 roku przeznaczono 200 milionów złotych, które posłużą wsparciu samorządów w usuwaniu nielegalnie nagromadzonych śmieci.
Rok temu przyjęta została ustawa, która umożliwia samorządom pozyskiwanie środków finansowych z budżetu państwa w celu utylizacji nielegalnie nagromadzonych odpadów. Sama ustawa zakłada przeznaczenie 300 milionów złotych na ten cel.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyodrębniło kryteria, które uwzględniono w wyborze pierwszych 9 lokalizacji objętych pomocą finansową. Jest to: odległość od obiektów użyteczności publicznej i zabudowań mieszkalnych, zabezpieczenie terenu przed dostępem do osób trzecich, sposób magazynowania odpadów i ilość nagromadzonych odpadów. Obszary objęte wsparciem finansowym to tereny szczególnie zagrażające ludziom i środowisku, na których znajdują się: odpady chemiczne, odpady farb i lakierów, oleje odpadowe lub odpady z rozpuszczalników organicznych.
Jakie lokalizacje zostaną objęte rezerwą celową?
Lokalizacje, które kwalifikują się do sprzątania zostały wyznaczone przez Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska. Informacje te zostały zebrane przez wojewodów, a następnie przekazane do samorządów, które zobligowane były do wydania odpowiednich decyzji i ubiegania się o środki finansowe. Do programu na stan dzisiejszy zgłosiło się 27 samorządów, z czego zakwalifikowanych zostało 23. Jako pierwsze lokalizacje objęte pomocą finansową w łącznej wysokości 200 milionów złotych wybrano:
- Dwie lokalizacje w województwie łódzkim: gmina Kutno i gmina Szczerców
- Cztery lokalizacje w województwie śląskim: gmina Sosnowiec, gmina Szczekociny, gmina Siemianowice Śląskie i gmina Mykanów
- Dwie lokalizacje w województwie świętokrzyskim: gmina Stąporków i gmina Pińczów
- Jedna lokalizacja w województwie małopolskim: gmina Spytkowice
Pozostałe zakwalifikowane lokalizacje obejmują gminy z województwa dolnośląskiego oraz wielkopolskiego. Jak informuje Minister Klimatu i Środowiska, pozyskane 113 milionów złotych umożliwi uprzątnięcie wszystkich 23 gmin objętych programem. Paulina Henning-Kloska dodaje również, że prowadzone są rozmowy z zarządem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w celu wygospodarowania środków funduszu na wsparcie programu pomocy samorządom.
Zobacz również: Pierwsza biometanownia w Polsce. Przełom w produkcji zielonego paliwa
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Fot: Canva
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.