węgiel

Rząd wprowadza normy jakości dla paliw stałych

Nowy premier, Mateusz Morawiecki rozpoczął wdrażanie rozwiązań, które mają na celu poprawę stanu polskiego powietrza. Jednym z nich są przyjęte w ostatnich dniach normy dotyczące jakości paliw stałych, w tym węgla.

Opracowane przez Ministerstwo Energii regulacje mają bezpośrednio przełożyć się na lepszą jakość węgla wykorzystywanego do ogrzewania domów. Jak do tej pory brakowało nadzoru nad sprzedawanym na polskim rynku węglem, a przede wszystkim przyjaznych konsumentom rozwiązań, które pomogłyby im podejmować rozsądne decyzje zakupowe, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym.

Od teraz każdy sprzedawca jest zobowiązany przekazać konsumentom świadectwo dotyczące dostępnego węgla, które będzie zawierać przydatne z punktu widzenia konsumenta informacje, jak np. dane o kaloryczności. Warto pamiętać, że kupując niskokaloryczny węgiel po najniższej cenie, wcale nie musimy oszczędzać. W wielu sytuacjach bardziej opłacalnym jest dopłacić do droższego, bardziej kalorycznego węgla, ponieważ wystarczy on na zdecydowanie dłużej.

Świadectwa przekazywane przez sprzedawców mogą więc przydać się konsumentom, którzy chcą dokonać najlepszego wyboru dla swojego budżetu domowego.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.