Wiadomości OZE Rząd wprowadza normy jakości dla paliw stałych 12 marca 2018 Wiadomości OZE Rząd wprowadza normy jakości dla paliw stałych 12 marca 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Nowy premier, Mateusz Morawiecki rozpoczął wdrażanie rozwiązań, które mają na celu poprawę stanu polskiego powietrza. Jednym z nich są przyjęte w ostatnich dniach normy dotyczące jakości paliw stałych, w tym węgla. Opracowane przez Ministerstwo Energii regulacje mają bezpośrednio przełożyć się na lepszą jakość węgla wykorzystywanego do ogrzewania domów. Jak do tej pory brakowało nadzoru nad sprzedawanym na polskim rynku węglem, a przede wszystkim przyjaznych konsumentom rozwiązań, które pomogłyby im podejmować rozsądne decyzje zakupowe, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Reklama Od teraz każdy sprzedawca jest zobowiązany przekazać konsumentom świadectwo dotyczące dostępnego węgla, które będzie zawierać przydatne z punktu widzenia konsumenta informacje, jak np. dane o kaloryczności. Warto pamiętać, że kupując niskokaloryczny węgiel po najniższej cenie, wcale nie musimy oszczędzać. W wielu sytuacjach bardziej opłacalnym jest dopłacić do droższego, bardziej kalorycznego węgla, ponieważ wystarczy on na zdecydowanie dłużej. Świadectwa przekazywane przez sprzedawców mogą więc przydać się konsumentom, którzy chcą dokonać najlepszego wyboru dla swojego budżetu domowego. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.