węgiel

Rząd wprowadza normy jakości dla paliw stałych

Nowy premier, Mateusz Morawiecki rozpoczął wdrażanie rozwiązań, które mają na celu poprawę stanu polskiego powietrza. Jednym z nich są przyjęte w ostatnich dniach normy dotyczące jakości paliw stałych, w tym węgla.

Opracowane przez Ministerstwo Energii regulacje mają bezpośrednio przełożyć się na lepszą jakość węgla wykorzystywanego do ogrzewania domów. Jak do tej pory brakowało nadzoru nad sprzedawanym na polskim rynku węglem, a przede wszystkim przyjaznych konsumentom rozwiązań, które pomogłyby im podejmować rozsądne decyzje zakupowe, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym.

Od teraz każdy sprzedawca jest zobowiązany przekazać konsumentom świadectwo dotyczące dostępnego węgla, które będzie zawierać przydatne z punktu widzenia konsumenta informacje, jak np. dane o kaloryczności. Warto pamiętać, że kupując niskokaloryczny węgiel po najniższej cenie, wcale nie musimy oszczędzać. W wielu sytuacjach bardziej opłacalnym jest dopłacić do droższego, bardziej kalorycznego węgla, ponieważ wystarczy on na zdecydowanie dłużej.

Świadectwa przekazywane przez sprzedawców mogą więc przydać się konsumentom, którzy chcą dokonać najlepszego wyboru dla swojego budżetu domowego.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Robotyka, automatyka, odpowiedzialne gospodarowanie zasobami – w Krakowie startuje Open Eyes Economy Summit

Po raz kolejny do Krakowa przyjadą myśliciele i działacze z całego świata, którzy wyznaczają nowe, a zarazem odpowiedzialne trendy w dziedzinach związanych z życiem codziennym. Tegoroczna edycja Open Eyes Economy Summit odbędzie się w dniach 20–21 listopada na terenie Centrum Kongresowego ICE. Podczas OEES będzie można wziąć udział w wykładach i dyskusjach związanych m.in. z najnowocześniejszymi technologiami, ochroną środowiska naturalnego oraz zagadnieniami związanymi z zieloną energią.

Codzienny raport smogowy – 17.11.

Dziś według Polskiego Indeksu jakości powietrza w większości miast jest dobrze (PM10 – 21-60, PM2.5 -13-36), ale czy naprawdę tak jest? Wystarczy spojrzeć jakie są dopuszczalne poziomy stężeń dla pyłów zalecane przez Światową Organizacji Zdrowia by stwierdzić, że nasz krajowy indeks jest bardzo liberalny.