Fortum inwestuje w przełomowe technologie PV firmy Exeger

Wysypisko śmieci we francuskim Drambon wyprodukuje energię ze słońca

Przedsiębiorcy z branży OZE nieustannie szukają odpowiednich pod zaplanowane inwestycje gruntów. Nie jest to jednak proste, ponieważ o przestrzeń walczą różne przedsiębiorstwa. Dlatego coraz częściej można usłyszeć o instalacjach fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych.

Nad problemem braku miejsca pod słoneczne inwestycje pochylili się amerykańscy naukowcy, którzy kosztem coraz mniej opłacalnych plantacji tytoniu proponują farmy fotowoltaiczne, co byłoby opłacalne dla właścicieli tych terenów.

Francuski koncern Engie oraz Suez postanowiły poradzić sobie w jeszcze inny sposób, wybierając na miejsce instalacji wysypiska śmieci. Pierwszą wspólną inwestycją obu koncernów energetycznych na „śmieciowym” gruncie będzie farma fotowoltaiczna o mocy 12MW we francuskim Drambon, niedaleko Dijon. Jej uruchomienie zaplanowane jest na koniec bieżącego roku.

Ponadto w planach jest blisko 100 podobnych inwestycji, które mają zostać zrealizowane w następnych latach na dawnych wysypiskach śmieci. Skażenie terenów dyskwalifikuje je niemalże z każdej innej formy użytkowania, więc Engie i Suez znalazły alternatywny sposób na ich wykorzystanie. Łączna moc wszystkich farm fotowoltaicznych, które mają powstać przy współpracy Engie oraz Suez to 1 GW.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!