Łódzka oczyszczalnia ścieków będzie samowystarczalna

W państwach zachodniej Europy dążenie do energetycznej niezależności odbywa się na dużą skalę. Mowa nie tylko o poszczególnych krajach, ale także ogromnych przedsiębiorstwach, które próbują zapewniać sobie dostęp do własnych źródeł energii elektrycznej, co daje komfort w prowadzeniu interesów. W tym aspekcie Polska ciągle jest uzależniona od paliw kopalnych, w dużej mierze importowanych od zagranicznych partnerów, ale od czasu do czasu pojawiają się ciekawe inwestycje.

Jednym z przykładów takiej inwestycji mogą być działania Grupy Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Obecnie prowadzone są tam prace modernizacyjne elektrociepłowni, która generuje energię elektryczną wykorzystywaną przez oczyszczalnię. Zamontowano w niej dwa nowe agregaty. Dzięki nim możliwe będzie przekształcanie powstałego biogazu na energię elektryczną oraz cieplną, a łódzka oczyszczalnia ścieków stanie się niemalże samowystarczalna energetycznie. Zamontowane agregaty mają łączną moc 2400 kW. Jest to ilość wystarczająca, by przez cały rok kalendarzowy zasilić trzy tysiące gospodarstw domowych.

„Właśnie przyjechały do nas dwa potężne agregaty prądotwórcze. Dzięki nim będziemy w pełni spalać powstały biogaz i dzięki temu produkcja energii elektrycznej wzrośnie nawet do 70 proc. zużycia własnego”, powiedział Marek Iwiński z zarządu GOŚ w Łodzi.

Dzięki modernizacji elektrociepłowni za kwotę 6,2 miliona złotych netto możliwe będzie nie tylko zaspokojenie w 70% własnych potrzeb na energię elektryczną, ale również całego zapotrzebowania na energię cieplną.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.