Samochody elektryczne coraz bardziej popularne na Ukrainie

Ukraina jest na piątym miejscu, biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju rynku samochodów elektrycznych, wyprzedzają ją tylko Szwecja, Norwegia, Islandia i Chiny. W 2016 roku, na Ukrainie zarejestrowano 1308 samochodów elektrycznych, co stanowi ponad 370% wzrost do roku poprzedniego.

Samochody elektryczne z roku na rok są coraz bardziej popularne. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, między innymi ciągle drożejąca benzyna. Dużą zachętą do zakupu samochodu elektrycznego są ulgi dla właścicieli, takie jak darmowe miejsca parkingowe, możliwość poruszania się bus pasami, choć forma ulg zależy od władz miasta. Jedną z niewielu wad, przesłaniającą większość zalet jest cena samochodów elektrycznych. W pewien sposób można traktować to jako koszt innowacji. Nie zmienia to wcale trendu, który już od paru lat prezentuje się bardzo interesująco. Ilość samochodów elektrycznych ciągle rośnie, także w krajach uważanych powszechnie za mniej zamożne – jednym z przykładów jest sąsiednia Ukraina.

W 2016 roku, na Ukrainie zarejestrowano 1308 samochodów elektrycznych, co stanowi ponad 370% wzrost względem roku poprzedniego. Jednym z powodów takiego wzrostu jest zniesione cło na samochody z napędem elektrycznym, które na Ukrainie zlikwidowano w 2015 roku. Nie tylko rośnie ilość samochodów, lecz także potrzebna infrastruktura z roku na rok zmienia się na lepsze. Ilość punktów ładowania zwiększyła się czterokrotnie w ciągu dwóch lat, obecnie kierowcy samochodów elektrycznych mogą korzystać z ponad 200 punktów na terenie kraju. Popularność „elektryków” została dostrzeżona także przez Teslę, która w planach ma wybudowanie SuperChargerów we Lwowie oraz w Kijowie.

Rząd ukraiński widząc coraz większą popularność aut elektrycznych, podejmuje działania, które mają na celu jeszcze bardziej rozpropagować proekologiczne motoryzacyjne rozwiązania. W planach jest zwolnienie z podatku kierowców elektrycznych taksówek czy możliwość korzystania ze wspomnianych bus pasów oraz darmowych miejsc parkingowych – co de facto w Polsce jest już praktykowane od jakiegoś czasu. Jeżeli wierzyć statystykom, Ukraina jest na piątym miejscu, biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju rynku samochodów elektrycznych, wyprzedzają ją tylko Szwecja, Norwegia, Islandia i Chiny.