Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Samorządowe eko-ogrzewanie, czyli kaskada pomp ciepła w urzędzie miejskim w Węgrowie

czyli kaskada pomp ciepła w urzędzie miejskim w Węgrowie

Samorządowe eko-ogrzewanie, czyli kaskada pomp ciepła w urzędzie miejskim w Węgrowie

W Urzędzie Miejskim w Węgrowie zainstalowano kaskadę złożoną z dwóch pomp ciepła marki De Dietrich, która zapewnia skuteczne ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń biurowych oraz na bieżąco produkuje ciepłą wodę użytkową.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Węgrów, malownicze miasteczko położone 80 km od Warszawy, zamieszkiwane przez 14-tysięczną społeczność, zyskuje na znaczeniu jako przyjazne miejsce do życia i pracy. Ostatnio dołączyło do grona miast, które postanowiły przekształcić się w ekologiczne i energooszczędne ośrodki. Projekt “Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w Węgrowie”, współfinansowany przez Unię Europejską, jest częścią tego dążenia i obejmuje modernizację wielu budynków użyteczności publicznej, w tym Urzędu Miejskiego.

Jednym z kluczowych elementów modernizacji w Urzędzie Miejskim w Węgrowie było zastąpienie dotychczasowego, bardziej energochłonnego źródła ciepła, bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Wybór padł na kaskadę pomp ciepła Alezio S 16 TR marki De Dietrich. Ta zaawansowana technologicznie kaskada pomp ciepła umożliwia efektywne ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń biurowych, jednocześnie produkuje ciepłą wodę użytkową. Wprowadzenie nowoczesnej, zielonej technologii pozwala pracownikom magistratu pracować w optymalnym komforcie cieplnym, niezależnie od warunków pogodowych na zewnątrz.

Kaskadowe rozwiązanie, oparte na dwóch pompach powietrznych Alezio S 16 TR, umożliwia pracę w trybie chłodzenia i grzania, dostosowując wydajność do bieżących potrzeb. Ponadto, kaskada pomaga równomiernie rozprowadzać ciepło w całym budynku biurowym, co zwiększa komfort pracowników i efektywność energetyczną. W przypadku awarii jednej z pomp, druga może przejąć obowiązki, co gwarantuje ciągłość działania systemu grzewczego i produkcji ciepłej wody użytkowej.

Jednak to nie wszystko – w przypadku budynku urzędu, wybór pompy ciepła nie był jedyną decyzją, która przyczyniła się do zwiększenia komfortu pracy i oszczędności energetycznych. Urzędnicy postanowili również zastosować klimakonwektory, które latem działają jak klimatyzacja, zapewniając przyjemną ochłodę w pomieszczeniach.

Wykonawcą modernizacji systemu ogrzewania był Comfort-Therm Łukasz Krawczyk. Podczas realizacji inwestycji nie było konieczności wprowadzania znaczących zmian w budynku, jedynie remont pomieszczeń w piwnicy. Kaskada pomp ciepła Alezio S została zainstalowana w specjalnie przygotowanej kotłowni, która zawiera jednostki wewnętrzne, bufor oraz zbiornik ciepłej wody użytkowej.

Źródło: informacja prasowa – De Dietrich

Fot. De Dietrich, Canva (ptnimages)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.