W ostatnim czasie wicepremier i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin prowadził rozmowy ze związkami zawodowymi w Polskiej Grupie Górniczej. Spółkę czeka poważna restrukturyzacja ze względu na wysokie koszty, które generuje. W tle pojawił się także wątek całkowitego odejścia od energetyki węglowej. Kiedy to nastąpi?
Zmiana w komunikatach o polskim węglu
W wywiadzie dla “Dziennika Gazeta Prawna” Jacek Sasin przyznał, że należy “przewartościować twierdzenia” o gospodarce węglowej. Dotychczas obóz rządzący powtarzał o “obronie polskiego węgla”, jako gwarantu bezpieczeństwa polskiej energetyki. Jednak rosnące koszty utrzymania tego sektora, stają się coraz bardziej odczuwalne. Zarząd PGG w porozumieniu z rządem przygotował wstępne propozycje restrukturyzacji. Na ich wdrożenie muszą się jeszcze zgodzić górnicy. Konkretny plan powinien pojawić się za dwa miesiące.
– Szef rządu podziela pogląd, że choć zmiany zaproponowane w górnictwie są bardzo trudne, to jednak są niezbędne – mówił Jacek Sasin.
Kiedy Polska odejdzie od węgla? – odległa data
Z wypowiedzi Sasina wynika, że zmiana prędzej czy później nastąpi, jednak nie będzie ona polegała na natychmiastowym zamknięciu kopalń. Uzasadnia, że PGG potrzebuje silnych podstaw ekonomicznych, które zapewnią stabilność spółki na przyszłe lata. Zapytany o odejście od energetyki węglowej, wicepremier podał termin:
– Zakładamy, że kres energetyki węglowej w Polsce to rok 2050 czy nawet 2060. Dziś rynek mocy pozwala nam zapewnić finansowanie energetyki węglowej do 2040 r. Jest kwestią rozmów z KE stworzenie takich warunków po 2040 roku – tłumaczył Sasin.
źródło: biznesalert.pl, gazetaprawna.pl
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.