Saudyjczycy ogłaszają przetarg na budowę pierwszej elektrowni wiatrowej

Arabia Saudyjska, czołowy eksporter ropy naftowej na świecie zwróciła się do miejscowych przedsiębiorstw do wzięcia udziału w przetargu na pierwszy w kraju projekt elektrowni wiatrowej Dumat al-Jandal– poinformował przedstawiciel saudyjskiego ministerstwa energetyki, Turki al-Shehri.

Zgłoszenia do zakwalifikowania się do 400-MW projektu wiatrowego będą przyjmowane do 10 sierpnia br.. Następnie, nadsyłanie ofert rozpocznie się od 29 sierpnia, a cała procedura przetargowa ma zakończyć się w styczniu 2018 roku.

Wcześniej informowano, że projekt 300 MW farmy fotowoltaicznej Sakaka oraz 400 MW farmy wiatrowej Midyan będą częścią pierwszej rundy projektów. Obecnie projekt Miydan został zastąpiony przez Dumat al-Jandal, choć Rijad nie wyklucza powrócenia do jego realizacji.

Przedstawiciel Arabii Saudyjskiej stwierdził przy tym, że również pozostałe spółki mogą wziąć udział w przetargu ponieważ wszystkie podmioty, które zostały wstępnie zakwalifikowane do Miydan będą automatycznie zakwalifikowane do projektu Dumat al-Jandal.

W kwietniu Arabia Saudyjska rozpoczęła wielkoskalowy program rozwoju OZE. Wówczas Rijad ogłosił rozpoczęcie przetargu dla projektu Sakaka, który zgodnie z założeniami ma być zakończony na przełomie 2018 i 2019 roku. Szacowany koszt projektu to ok. 300 mln dolarów.

Zwycięzca zbuduje i zostanie właścicielem oraz operatorem elektrowni w partnerstwie z rządem. Projekt Dumat al-Jandal zostanie wsparty 20-letnią umową na zakup energii natomiast w przypadku Sakaka będzie ona obowiązywała przez 25 lat.

Zdaniem al-Shehriego inwestycja w Dumat al-Jandal może wynieść od 500 do 700 mln dolarów dodając przy tym, że koszty obydwu projektów będą pokryte przez deweloperów i będą zależeć od tego jak dobrze są w stanie ograniczyć koszty i dostarczyć najlepsze technologie.

Jak zauważa Reuters, rozwój OZE może pomóc Arabii Saudyjskiej na stworzenie dodatkowych miejsc pracy. Celem Rijadu jest to aby do 2023 roku z OZE pochodziło 9,5 GW energii z odnawialnych źródeł. Szacowane nakłady na rozwój projektów w tym sektorze wynoszą 30-50 mld dolarów. Zdaniem al-Shehriego w niedalekiej przyszłości dominujące okażą się projekty solarne.

Według ministerstwa w ramach pierwszej rundy projektów mowa jest o 700 MW energii pochodzącej z OZE. W drugiej ma być to 1,02 GW. Zostanie ona podzielona na 620 MW w energetyce słonecznej, a pozostałe 400 MW w energetyce wiatrowej. Do przetargów może dojść w trzecim i czwartym kwartale 2017 oraz pierwszym kwartale 2018 roku. Zdaniem Shehriego wspomniane 620 MW może zostać podzielone na 2-3 projekty.

Źródła: Reuters, Renews

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Pakistan chce zwiększać produkcję energii z wiatru

Następny artykuł

Kolejny rekord na rynku zielonych certyfikatów

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,