Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mapa schronów w Polsce. Jak znaleźć?

Mapa schronów w Polsce. Jak znaleźć?

Bezpieczeństwo obywateli przed bezpośrednim atakiem nieprzyjaciela może zostać zapewnione wyłącznie na szczeblu lokalnym. Schrony oraz punkty doraźnej pomocy to podstawa systemu obronnego. Jak znaleźć takie miejsce w najbliższej okolicy? Państwowa Straż Pożarna przygotowała specjalną aplikację, jednak raport NIK z marca 2024 roku wskazuje, że inwentaryzacja przed stworzeniem mapy została źle przeprowadzona. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ile schronów znajduje się w Polsce? 

W najnowszym wywiadzie dla Gazety Wyborczej Donald Tusk zapytany o to, czy wojna jest nieunikniona, odpowiedział:  “Nie chcę nikogo straszyć, ale wojna nie jest już pojęciem z przeszłości. Jest realna, w gruncie rzeczy zaczęła się ponad dwa lata temu”.

Czy dobrze wykorzystaliśmy ostatnie 2 lata na przygotowanie schronów dla mieszkańców? Raport NIK wskazuje, że politycy działają po omacku. Pierwszym problemem jest liczba schronów. Trudno oszacować ich rzeczywistą liczbę w naszym kraju. Według sprawozdania MSWiA w 2021 roku liczba budowli ochronnych wynosiła 56,2 tys., natomiast w 2022 roku – 10,6 tys. Co ciekawe w analizowanym czacie pojemność schronów wzrosła z 997 tys. w 2021 roku, do 1,4 mln w 2022 roku. 

Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Według raportu NIK w Polsce mamy około 2000 profesjonalnych schronów, w których może się ukryć około 300 tys. osób. Na miejsce w schronach i ukryciach może liczyć niecałe 4% mieszkańców, ale nie jest to jedyny problem do rozwiązania, ponieważ obywatele nie wiedzą, gdzie w razie zagrożeń mogą szukać bezpiecznego miejsca schronienia.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie infoSecurity24.pl przeprowadził badanie sondażowe, według którego ponad 80% badanych nie wie, gdzie w pobliżu miejsca zamieszkania znajduje się miejsce schronienia. 

W zapewnieniu bezpieczeństwa ma pomóc aplikacja “SCHRONY”. Warto pamiętać, że  w przeważającej mierze wskazuje ona miejsca doraźnego schronienia, które sprawdzą się raczej w przypadku zagrożeń naturalnych, nie zaś bombardowania. Miejsce znajdzie w nich nawet 47 milionów ludzi.

Aplikacja “SCHRONY” (mapa najbliższych schronów)

Rządowa aplikacja pozwala każdemu sprawdzić schrony w jego okolicy. To dobry krok w kierunku edukacji obywateli w temacie bezpieczeństwa. Na liście znalazło się ponad 234 tys. obiektów z całego kraju. 

ij4 am7ZsDbkwOsh3V3PqcW4dPhlvDU8NDdnmcELjNLOayMdm2JziItzDjg01GusThZmuX7n19zuLHhfPwVSUrV2S0mg gdIawqJV3ZLtuoSBETRAx3lAk5 EjmO0q3lFVAunMJF7vZUTzIH 7EaIlw

Fot. Liczba schronów w centrum Krakowa (strazpozarna.maps.arcgis.com)

Jak rozpoznać oznaczenia i co oznaczają? 

Aplikacja prezentuje trzy główne typy obiektów ochronnych: 

  • schrony (ikona czerwona)  – budowle o konstrukcji zamkniętej, hermetycznej. Zapewniają ochronę w przypadku ekstremalnych wydarzeń. Na miejscu znajdziemy pożywienie i ochronną odzież.
  • ukrycia (ikona niebieska)  – budowle niehermetyczne, wyposażone w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób oraz podstawowy zapas materiałów i żywienia.  
  • schronienia doraźne (ikony zielone) – pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. 

Źródło: wyborcza.pl, onet.pl, strazpozarna.maps.arcgis.com

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.