1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Siedem ekologicznych ociepleń domów

Siedem ekologicznych ociepleń domów

Izolacja termiczna jest niezwykle ważnym elementem niemalże każdego domu. Nie tylko zapobiega utracie ciepła z domu zimą, ale także powstrzymuje nasze wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem. W ten sposób oszczędzamy energię potrzebną do ogrzewania czy chłodzenia wnętrza, tym samym oszczędzając pieniądze i zmniejszając obciążenie dla środowiska (jeżeli nie używamy już czystych źródeł energii).

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Przez większość XX wieku do ocieplenia domów wykorzystywano włókniny szklane (np. wełnę mineralną), jednakże materiał ten bywa szkodliwy dla zdrowia. Jeżeli budujecie lub remontujecie dom, zastanówcie się nad wykorzystaniem jednej z nowych, ekologicznych alternatyw w zakresie ociepleń domów. W poniższym materiale przyjrzymy się siedmiu alternatywom obecnie dostępnym na rynku.

Wełna owcza

Wełna naturalna jest nie tylko trudnopalna, ale także zapewnia niezwykle wysoki poziom izolacji termicznej. Owce, noszące taką wełnę na sobie, z powodzeniem przeżywają nawet w bardzo trudnych warunkach pogodowych.

Dopiero niedawno naukowcy opracowali metodę wykorzystania owczej wełny do ocieplania domów. Wykorzystuje się tu skompresowaną wełnę, w której naturalnie formują się miliony przestrzeni wypełnionych powietrzem, zapewniające izolację.

Ponadto zewnętrzne warstwy wykorzystanej wełny są wodoodporne, ale wewnętrzne absorbują wilgoć. Dzięki temu materiał ten przeciwdziała kondensacji pary wodnej w warstwie ocieplającej.

Dzięki zastosowaniu wełny owczej rzadziej trzeba regulować systemy ogrzewania czy klimatyzacji, a także można nastawić je niżej niż przy wykorzystaniu konwencjonalnych materiałów, co pozwoli nam oszczędzić więcej pieniędzy.

Włóknina bawełniana

bawelniana

Bawełna jest naturalnym zasobem odnawialnym i jedną z bardziej ekologicznych opcji ocieplenia naszych domów dostępnych na rynku. Włókniny powstają m.in. ze starych ubrań czy resztek po ich produkcji, co oznacza, że duża część tych materiałów pochodzi bezpośrednio z recyklingu.

Włókna są prasowane w standardowej wielkości maty, które pasują tak jak klasyczne maty z wełny mineralnej, ale są od nich bezpieczniejsze dla ludzi i środowiska. Maty z włókien bawełnianych są także niepalne dzięki temu, że na etapie produkcji są nasycane specjalnymi związkami boru. Bawełna jest także naturalnym odstraszaczem owadów, dzięki czemu nie ma potrzeby dodawania do mat m.in. formaldehydu. Czyni to je niezwykle przyjaznymi dla środowiska i ludzi.

Niestety maty takie są wyjątkowo drogie w porównaniu do klasycznych izolacji wykonanych z wełny mineralnej – bawełniana izolacja jest nawet do dwóch razy droższa niż klasyczna.

Icynene

icynene

Jedną z najciekawszych alternatyw ociepleniowych na rynku jest obecnie Icynene. Jest to piana rozpryskowa wykonana na bazie oleju rycynowego, która rozszerza się około stukrotnie po spryskaniu nią ściany lub sufitu. Uszczelnia to nie tylko przecieki i przeciągi, ale także niweluje hałas.

Podczas procesu spieniania Icynene tworzy małe pęcherzyki powietrza, a gdy piana się utwardzi, pozostają one na swoim miejscu. Dlatego izolacja ta działa tak dobrze.

Problemem jest jednak to, że Icynene jest zbyt szczelny – tak bardzo, że trzeba zainstalować dodatkowy system wentylacyjny. Ze względu na te wymagania wstępne koszty instalacji Icynene są wysokie. Jednak Icynene tak drastycznie obniża rachunki za energię, że w dłuższej perspektywie zaoszczędza się sporo pieniędzy.

Polistyren

Na pierwszy rzut oka tworzywo to może nie wydawać się ekologiczną alternatywą, jednakże w ogólnym rozliczeniu takie właśnie jest, ponieważ pozwala na zaoszczędzenie ogromnych ilości energii, potrzebnej do ogrzania lub chłodzenia naszych domów.

Izolacja polistyrenowa dostępna jest w dwóch wersjach – półsztywnych płyt i pianki natryskowej.

Aerożel

6814431125 70174a1efa b

Ten słynny materiał w 90 procentach składa się z powietrza. Stworzony został w 1931 roku przez Samuela Stephensa Kistlera. Początkowo materiały te nie znalazły żadnego zastosowania, ale obecnie odkryto je na nowo z uwagi na ich fenomenalne własności termoizolacyjne.

Aerożel produkuje się najczęściej ze spienionej krzemionki. Dendrytyczna struktura żelu więzi w sobie nanoskopowe bąbelki powietrza, które zapewniają fenomenalny poziom izolacji. Co najciekawsze, z uwagi na niewielki rozmiar bąbelków powietrza obserwuje się efekt Knudsena – powietrze zamknięte w aerożelu wykazuje się lepszą termoizolacyjnością niż normalnie.

Materiał ten jest bardzo lekki, ale jednocześnie dosyć wytrzymały mechanicznie. Jest prosty w izolacji i dostępny komercyjnie w arkuszach. Niestety jest to drogi materiał – kosztuje nawet do 2 dolarów za 30-centymetrowy odcinek płyty.

ThermaCork

Ten materiał charakteryzuje się ujemnym węglowym śladem, ponieważ wykonany jest z kory drzew. Jest w pełni naturalny, wolny od toksyn, recyklowalny i biodegradowalny. Korkowe maty izolacyjne zapewniają także dobry poziom izolacji termicznej i akustycznej.

Celuloza

Jeśli poszukujemy sposobu na pozbycie się toksyn z naszego otoczenia, to celulozowa izolacja jest bardzo dobrym wyborem. Produkowana jest głównie z recyklowanego papieru – starych gazet itp. Jest w pełni bezpiecznym materiałem, który jest prosty w izolacji w każdym domu.

Dzięki izolacji celulozowej materiał ten trafia do domów zamiast na wysypiska czy do spalarni, gdzie uwolnia się ogromne ilości gazów cieplarnianych.

Celuloza jest nietoksyczna i niedroga. Zapewnia dobre parametry termiczne w naszym domu, a jednocześnie zapewnia iż ściany „oddychają”, dzięki czemu para wodna w naszych mieszkaniach i w izolacji nie kondensuje się.

Podsumowanie – ekologiczne ocieplenia domów, co wybrać?

Jeśli chodzi o izolację termiczną, nie ma złych i dobrych opcji, ale nasz wybór może mieć wpływ na środowisko naturalne. Pamiętajmy o tym podczas budowy domu i wybierzmy taki materiał, który nie dość że jest trwały i zapewnia wysoki poziom izolacji termicznej, to ma jeszcze niewielki wpływ na środowisko naturalne i nie przyspiesza zmian klimatycznych na świecie.

Foto: Tony Webster, Jon Collier

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.