Polski potencjał offshore

Siemens Gamesa zaprojektuje morską farmę wiatrową Yunlin o mocy 640 MW na Tajwanie

Spółka wpd offshore zleci firmie Siemens Gamesa projekt morskiej farmy wiatrowej. Umowa obejmuje dostawę 80 morskich turbin wiatrowych oraz 15-letnią umowę o świadczenie usług serwisowych. To pierwsze tego typu zamówienie dla firmy w regionie Azji i Pacyfiku. Rozpoczęcie budowy nastąpi jeszcze w 2019 r., a instalacja i uruchomienie planowane jest na 2020 r.

Elektrownia będzie ulokowana około sześciu kilometrów od brzegu w Cieśninie Tajwańskiej. Zostanie ona wyposażona w 80 morskich turbin wiatrowych. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że porozumienie z dostawcą, które zawarliśmy rok temu, z firmą wpd, doprowadziło nas do wiążącego zamówienia. Ponadto możliwość wprowadzenia naszych turbin w regionie Azji, Australii i Oceanii (APAC) jest niezwykle motywujące. Z niecierpliwością czekamy na dalsze możliwości zaangażowania w rozwój morskiej energii wiatrowej w tej części świata – mówi Andreas Nauen, dyrektor generalny jednostki biznesowej Offshore w Siemens Gamesa Renewable Energy.

– Jesteśmy bardzo dumni ze wszystkich prac wstępnych, które wykonaliśmy wspólnie z wpd i naszymi dostawcami. To niezwykle ważny kamień milowy. Pierwszy tajwański projekt na tak dużą skalę, jak Yunlin przygotuje grunt pod inne, późniejsze inwestycje, a my będziemy potrzebować stałego wsparcia ze strony władz lokalnych i naszych partnerów, aby podjąć przyszłe wyzwania – dodaje Niels Steenberg, Dyrektor Generalny SGRE Offshore dla regionu APAC.

Na projekt składać się będą wieże wiatrowe wytworzone poprzez partnerstwo CS Wind i Chin Fong Machine Industrial w porcie Taichung. Dzięki wyborowi takich wież uda się spełnić prawne wymagania lokalizacyjne dotyczące produkcji elementów turbin wiatrowych. Pojedyncza turbina ma moc znamionową 8 megawatów i wirnik o średnicy 167 metrów. Posiada powierzchnię omiataną 21 900 m2 i wykorzystuje łopatę o długości 81,4 metra.

Dodajmy, że do 2020 r. na trzech różnych kontynentach ma działać ponad 1000 morskich turbin wiatrowych Siemens Gamesa.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Chiny wracają do węgla!

Trzy lata temu Chiny wstrzymały projekty budowy około 100 nowych elektrowni węglowych. Obecnie państwo wznawia zawieszone wówczas koncepcje. Jeśli tak się stanie, według prognoz naukowców, moc chińskich elektrowni węglowych będzie odpowiadać całej mocy wytwórczej Unii Europejskiej.