Siemens Gamesa zaprojektuje morską farmę wiatrową Yunlin o mocy 640 MW na Tajwanie

Spółka wpd offshore zleci firmie Siemens Gamesa projekt morskiej farmy wiatrowej. Umowa obejmuje dostawę 80 morskich turbin wiatrowych oraz 15-letnią umowę o świadczenie usług serwisowych. To pierwsze tego typu zamówienie dla firmy w regionie Azji i Pacyfiku. Rozpoczęcie budowy nastąpi jeszcze w 2019 r., a instalacja i uruchomienie planowane jest na 2020 r.

Elektrownia będzie ulokowana około sześciu kilometrów od brzegu w Cieśninie Tajwańskiej. Zostanie ona wyposażona w 80 morskich turbin wiatrowych. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że porozumienie z dostawcą, które zawarliśmy rok temu, z firmą wpd, doprowadziło nas do wiążącego zamówienia. Ponadto możliwość wprowadzenia naszych turbin w regionie Azji, Australii i Oceanii (APAC) jest niezwykle motywujące. Z niecierpliwością czekamy na dalsze możliwości zaangażowania w rozwój morskiej energii wiatrowej w tej części świata – mówi Andreas Nauen, dyrektor generalny jednostki biznesowej Offshore w Siemens Gamesa Renewable Energy.

Fotowoltaika od Columbus Energy

– Jesteśmy bardzo dumni ze wszystkich prac wstępnych, które wykonaliśmy wspólnie z wpd i naszymi dostawcami. To niezwykle ważny kamień milowy. Pierwszy tajwański projekt na tak dużą skalę, jak Yunlin przygotuje grunt pod inne, późniejsze inwestycje, a my będziemy potrzebować stałego wsparcia ze strony władz lokalnych i naszych partnerów, aby podjąć przyszłe wyzwania – dodaje Niels Steenberg, Dyrektor Generalny SGRE Offshore dla regionu APAC.

Na projekt składać się będą wieże wiatrowe wytworzone poprzez partnerstwo CS Wind i Chin Fong Machine Industrial w porcie Taichung. Dzięki wyborowi takich wież uda się spełnić prawne wymagania lokalizacyjne dotyczące produkcji elementów turbin wiatrowych. Pojedyncza turbina ma moc znamionową 8 megawatów i wirnik o średnicy 167 metrów. Posiada powierzchnię omiataną 21 900 m2 i wykorzystuje łopatę o długości 81,4 metra.

Dodajmy, że do 2020 r. na trzech różnych kontynentach ma działać ponad 1000 morskich turbin wiatrowych Siemens Gamesa.