Siemens jest zainteresowany modernizacją rosyjskich elektrowni

Siemens jest zainteresowany udziałem w projektach modernizacji rosyjskich elektrowni (…). Według naszych danych około 50% elektrowni w Rosji musi zostać zmodernizowanych. Siemens jest gotowy złożyć swoją propozycję – powiedział Dietrich Möller, szef przedstawicielstwa spółki na rynek rosyjski, podczas odbywającego się w pierwszych dniach października br. Moscow Energy Week. Möller zwrócił również uwagę na wzrost zapotrzebowania Rosji na turbiny o małych i średnich mocach.

Wcześniej niemiecki koncern informował o zamiarach nałożenia ograniczeń na dostawy sprzętu służącego produkcji energii dla rosyjskich spółek państwowych, m.in. dla Interawtomatika. Miało to związek z dostawami turbin Siemensa na okupowany przez Rosję Krym, które to działania zdaniem firmy były niezgodne z prawem.

W rozmowie z dziennikarzami Möller podkreślił również, że jego firma jest zadowolona ze współpracy ze spółką Siłowyje Maszyny i w tej kwestii nie zamierza dokonywać żadnych zmian: Nie zamierzamy nic zmieniać w joint venture z Siłowymi Maszynami. Ta spółka działa dobrze i kontynuuje swoją pracę – powiedział.

W joint venture Siemensa z Siłowymi Maszynami (Siemens Gas Turbines Technologies) niemiecki koncern posiada 65% udziałów. Tylko w 2016 roku zyski Siemens Gas Turbines Technologies wzrosły 1,4-krotnie ­– do 14 miliardów rubli.

Firma ta zajmuje się produkcją turbin gazowych, a w szczególności czterech turbin SGT5-2000E na potrzeby projektu budowy elektrociepłowni w Tamaniu. Jak przekonuje Siemens, turbiny zostały dostarczone na Krym z pominięciem sankcji Unii Europejskiej oraz niezgodnie z podpisanym kontraktem.

Wcześniej Siemens poinformował, że wstrzymał dostawy sprzętu służącego produkcji energii dla firm kontrolowanych przez rosyjski rząd. Ogłosił również, że opuszcza Interawtomatikę oraz zwiększa kontrolę nad dostawami sprzętu do Rosji. Niemiecki koncern domaga się również zwrotu turbin, które zostały nielegalnie dostarczone na Krym.

 

 

Źródła: Interfax

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

600 autobusów elektrycznych do 2020 roku pojawi się na ulicach

Następny artykuł

Rosjanie chcą zainwestować miliardy w energetykę wiatrową

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,