600 autobusów elektrycznych do 2020 roku pojawi się na ulicach

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisało specjalne porozumienie z 24 samorządami odnośnie bezemisyjnego transportu publicznego, które dotyczy aż 600 nowych autobusów elektrycznych do 2020 roku. Jest to jeden z elementów działań jakie tyczą się rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie pojazdów zero i niskoemisyjnych NCBR. Nie tylko samochody elektryczne, ale również autobusy potrzebne są na naszych drogach.

Umowy podpisano między innymi z władzami samorządowymi Częstochowy, Jaworzna, Krakowa, Krosna, Lublina, Łomży, Łomianek, Mielca, Nowego Sącza, Płocka, Rzeszowa, Siedlec, Sieradza, Sosnowca Starachowic, Szczecina, Tczewa, Tomaszowa Mazowieckiego, Torunia, Tych, Wrocławia, Zakliczyna, Żyrardowa oraz Komunikacyjnym Związkiem Komunalnym Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Samorządy zarezerwowały około pół mld złotych na ekologiczne autobusy nowej generacji.  NCBR na badania z tym związane planuje wydać około 100 ml zł. Autobusy będą posiadać napęd elektryczny, który wspierany będzie technologiami odzyskiwania energii. Takie pojazdy będą mogły same podczas jazdy ładować akumulatory. W planie jest też stworzenie niezbędnej infrastruktury, która powinna posiadać stacje ładowania pojazdów.

Polska jeszcze daleko odbiega od innych krajów pod względem autobusów elektrycznych. Dopiero od niedawna miasta uruchamiają przetargi i wzbogacają się o nowe pojazdy. Jednym z walczących w tej kwestii miast są Katowice gdzie do 16 października miasto czeka na oferty dotyczące dziesięciu autobusów elektrycznych. Pięć z nich mają stanowić przegubowce, które w Polsce posiada jedynie Kraków. Pokonanie trasy 100 km autobusem napędzanym poprzez energię elektryczną kosztuje aż czterokrotnie mniej niż tradycyjny pojazd spalinowy. Oczywiście kupno elektrycznego autobusu jest praktycznie dwa razy droższe. Taka inwestycja zwróci się spokojnie przez tańszą eksploatację, a w związku z zanieczyszczeniami powietrza jest to bardzo istotna inwestycja w naszych Polskich miastach.

    1 komentarz

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Pasywna przychodnia zdrowia powstanie w Słomnikach

Następny artykuł

Siemens jest zainteresowany modernizacją rosyjskich elektrowni

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,
%d bloggers like this: