Sion dużo droższy niż zapowiadano

Niedawno pisaliśmy o niemieckim startupie Sono Motors, który zaprezentował solarny samochód elektryczny Sion, możliwy do ładowania w czasie jazdy. Teraz producent ogłosił postępy w rozwoju układu napędowego i… podniósł cenę auta.

Sion wyposażony jest zarówno w akumulator, który można ładować podobnie, jak w zwykłym aucie elektrycznym, jak i w system zintegrowanych ogniw słonecznych, które choć wolniej, również mogą ładować pojazd. Sono Motors twierdzi, że dzięki ogniwom fotowoltaicznym ich elektryk może dziennie przejechać do 30 km więcej. Samochód od niemieckiego producenta jest kompaktowy i obecnie staje się najpopularniejszym segmentem rynku motoryzacyjnego.

Podczas prezentacji cenę elektryka wyznaczono na 16 tysięcy euro (ok. 70 tys. złotych). Teraz okazało się, że chętni na ten miejski samochód będą musieli dopłacić. Dodatkowa opłata obejmie pakiet baterii lub miesięczną kwotę za wypożyczenie – podobnie jak w przypadku abonamentów na baterie do Renault Zoe we Francji.

Sono dąży do tego, by ich samochód miał zasięg 250 km na jednym ładowaniu. Baterie do Siona mają być produkowane przez ElringKlinger i mieć pojemność 35 kWh. “Jest jasne, że bateria Siona będzie miała moc 35 kWh. Wybraliśmy technologię opartą na ogniwach 51Ah-PHEV-II, która jest szczególnie przyszłościowa i ma zdecydowanie największą gęstość energii dostępną do tej pory na rynku”.

Początkowo firma stwierdziła, że ​​pakiet akumulatorów będzie kosztował “około 4000 euro”, ale teraz okazuje się, że cena zestawu akumulatorów wyniesie 9 500 euro – co podniesie cenę całego pojazdu do 25,5 tys. euro (110 tys. złotych).

Sono ogłosił także, że jednostka napędowa do Siona będzie produkowana przez niemiecką firmę Continental,a elektryczny silnik będzie miał “wyższy moment obrotowy (290 Nm), moc (163 PS) i będzie zapewniał lepszą wydajność maksymalną (120 kW).”

Sono Motors twierdzi, że elektryczny samochód Sion wejdzie do seryjnej produkcji w 2019 roku.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Bezemisyjny rejs Grety Thunberg

Jak poinformował kapitan, jacht został zaprojektowany z myślą o prędkości, a nie luksusie. – Nie ma pryszniców ani toalet, do wypróżniania posłuży niebieskie wiadro – dodał. Załoga zapewniła, że podróż powinna przebiegać tak szybko, jak będzie to możliwe, ale z uwagi na trwający sezon huraganów na Atlantyku niczego nie można być pewnym. 18-metrowy jacht wyposażony jest w panele słoneczne i podwodne turbiny, które wytwarzają energię elektryczną, pozwalając na bezemisyjną podróż. Silnik ma być używany tylko w sytuacji kryzysowej.