Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Węgry ustaliły deadline dla energetyki węglowej

odejście od węgla

Węgry ustaliły deadline dla energetyki węglowej

Węgry dążą do całkowitego wycofania się z energetyki węglowej. Wstępnie ma to nastąpić do 2030 roku. Taka decyzja z pewnością wstrząśnie krajami Europy Środkowej i Wschodniej (Polska, Słowacja, Czechy), które najbardziej stanowczo sprzeciwiają się zastępowaniu węgla i paliw kopalnych odnawialnymi źródłami energii.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Szybko rosnące ceny w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji (ETS) skłoniły węgierski rząd do rozmów z właścicielami ostatniej dużej elektrowni zasilanej węglem brunatnym.

Produkcja energii elektrycznej w oparciu o węgiel brunatny nie ma już długoterminowej rentowności w Europie ze względu na rosnące ceny ETS, a także ze względu na brak jakiegokolwiek przyszłego systemu wsparcia dla tego sposobu wytwarzania energii „, stwierdziła Barbara Botos, zastępca sekretarza stanu ds. klimatu w rządzie Viktora Orbana, w rozmowie z Climate Home News.

Jak podkreśla Botos „preferowaną datą wyjścia węgla” jest rok 2030, ale nie jest to jeszcze poparte oficjalną decyzją lub strategią. „Węgry zamierzają zapewnić inteligentną, czystą i niedrogą energię dla wszystkich” – powiedziała Botos. „Rząd nakreśla ‘pozytywny i innowacyjny’ plan rozwoju oparty na niskiej emisji gazów cieplarnianych” – dodała.

I choć Węgry nie są tak uzależnione od węgla, jak np. Polska, Czechy czy Bułgaria, w dziedzinie polityki klimatycznej Grupa Wyszehradzka – Węgry, Polska, Czechy i Słowacja – trzymają się razem, opierając się rezygnacji z paliw kopalnych.

Ten wspólny opór wobec odejścia od polityki węglowej może słabnąć i to nie tylko z powodu Węgier. Słowacja, która również zużywa mniej węgla, zapowiedziała w grudniu 2017 r., że rozważa zakończenie energetyki i wydobycia węgla w 2023 r.

Węgry rozpoczęły dyskusję na temat stopniowego wycofywania węgla – powiedziała Botos na początku listopada bieżącego roku podczas prezentacji dla Platformy Przemian Węglowych w ramach Europejskiej Platformy Przemian. Platforma ta została uruchomiona w zeszłym roku i ma na celu pomoc najbiedniejszym oraz najbardziej uzależnionym od węgla regionom UE w przejściu na czystą energię poprzez przekwalifikowanie pracowników, finansowanie odnawialnych źródeł i innych projektów.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.