Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Słońce, które ogrzewa

słonce które ogrzewa

Słońce, które ogrzewa

Promienie słoneczne mogą ogrzewać nie tylko nas, ale i nasze domy. Wystarczy tylko trochę techniki. Słońce jest bardzo pomocne i potrzebne, bo daje nam energię.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Najłatwiej wykorzystuje się ciepło promieni słonecznych.

W bardzo prosty sposób można takim słonecznym ciepłem podgrzewać wodę w basenie lub w jakiejś beczce. Możesz spróbować latem wystawić miskę z zimną wodą na balkon albo na zewnętrzny parapet i sprawdzić, jak szybko się nagrzeje. Jeśli miska lub pojemnik będzie ciemnego koloru, najlepiej czarnego i nieprzezroczystego, woda nagrzeje się dużo szybciej. Oczywiście pamiętaj, żeby wybrać miejsce słoneczne, a nie stawiać miski w cieniu. Istnieją także panele, nazywane solarnymi, których nazwa pochodzi od słońca. W nich używa się właśnie ciepło, które daje nam słońce.

Panel solarny – kolektor słoneczny

Składa się z szyby, a pod nią jest płat ciemnego materiału, który bardzo łatwo przyciąga i pochłania ciepło. Nazywamy go absorberem, bo absorbować to znaczy właśnie pochłaniać. Pod nim znajduje się bardzo długa i cienka rurka zawinięta trochę jak wąż, którą przepływa płyn, aby nagrzać się od absorbera. Może tam płynąć sama woda, ale w Polsce, gdzie zimą łatwo by zamarzała i psuła kolektor, używamy innych mieszanek płynów. Taka rurka biegnie do zbiornika z wodą i tam oddaje ciepło, czyli ogrzewa wodę, po czym wraca do kolektora i wszystko zaczyna się od nowa – znowu się nagrzewa i znowu oddaje ciepło do zbiornika. Proste, prawda?

Ciepło ze słońca w Polsce

W Polsce ciepło otrzymywane od słońca, nie jest w ciągu roku takie samo. Zimą i jesienią jest go znacznie mniej. Sami to odczuwamy, bo musimy się ubierać w grube kurtki, czapki, szaliki i rękawiczki. Często też jest brzydko i ponuro. Wtedy ciepło jest nam bardzo potrzebne, ale z takiego kolektora uzyskamy go mniej niż w lecie. Natomiast latem ciepła jest bardzo dużo, temperatura jest wysoka i łatwo wykorzystywać wtedy panele solarne, bo szybko się nagrzewają. Niestety, jak pewnie się domyślasz, w lecie nie potrzebujemy tyle ciepła, bo nie ogrzewamy domu i używamy mniej ciepłej wody. Sami przecież chodzimy w krótkich spodenkach i cienkich koszulkach, a nawet się opalamy. Myślimy tylko o zimnym napoju, a nie o ogrzewaniu.

Jednak w innych miejscach na Ziemi, gdzie jest ciepło i Słońce świeci mocno cały rok, takie rozwiązania są bardziej opłacalne i są używane na co dzień.


SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Absorber

Kolektor słoneczny

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.