Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

“Smart hasioki”, czyli inteligentny system segregacji odpadów na Śląsku

“Smart hasioki”, czyli inteligentny system segregacji odpadów na Śląsku

“Smart hasioki”, czyli inteligentny system segregacji odpadów na Śląsku

W dwóch miejscach na terenie Świętochłowic zostanie zainstalowany system inteligentnych pojemników na odpady. Bezdotykowe śmietniki mają pomóc mieszkańcom w selektywnej zbiórce odpadów komunalnych.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jak będą działać „smart hasioki”?

– Każde mieszkanie będzie posiadało indywidualny kod kreskowy przyporządkowany do lokalu. Miasto przekaże do spółdzielni naklejki z kodami, które następnie administracje będą dystrybuować wśród mieszkańców. Naklejki te lokatorzy będą umieszczać na swoich workach ze śmieciami” – wyjaśniła w informacji prasowej Beata Grzelec-Spetruk, Naczelnik Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

Aby wyrzucić śmieci, trzeba będzie zeskanować worki na odpady pod czytnikiem znajdującym się na pojemniku, wtedy otworzy się odpowiednia klapa. Mieszkańcy, logując się do specjalnej aplikacji, będą mogli sprawdzać informacje o generowanych przez siebie odpadach. 

Kiedy projekt wejdzie w życie?

Świętochłowice podpisały już porozumienie ze spółdzielnią mieszkaniową w związku z instalacją 22 bezdotykowych śmietników, które mają stanąć przy ul. Granitowej i Polnej. Zadanie ma zostać zrealizowane do końca tego roku, jednak ze względu na procedury przetargowe montaż może przesunąć się o kilka miesięcy.

Wartość projektu wynosi około 2,1 mln zł. Na realizację zadania miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 2 mln zł w ramach programu Polski Ład, zaś pozostała kwota to wkład własny miasta. 

Prezydent Świętochłowic Daniel Beger podkreślił, że jest to program pilotażowy, aby sprawdzić działanie systemu w praktyce i dać szansę mieszkańcom na oswojenie się z nową metodą selekcji odpadów.

Źródło: pap.pl

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.