Nie ma śmieci – są surowce! Akcja Sprzątanie świata 2017

Nie ma śmieci – są surowce! Akcja Sprzątanie świata 2017

Już po raz 24. w Polsce odbędzie się Akcja Sprzątanie świata – w tym roku pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. Celem tej edycji jest zwrócenie uwagi, na to że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” – na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ). Albo jako rzeczy „z drugiej ręki” służyć innym.

W Polsce powstaje ok. 11 milionów ton odpadów komunalnych. Recyklingowi poddawane jest tylko 26% – podczas gdy w 2030 roku będzie to musiało być 65% odpadów komunalnych (i aż 75% odpadów opakowaniowych!!!). Jest więc wielka potrzeba jak najszybszego zwiększenia efektywności systemu gospodarki odpadami. – Od 1 lipca 2017 roku mamy w Polsce wreszcie jednolite oznakowanie pojemników do segregacji odpadów, co tworzy przejrzysty i spójny system ich zbierania. Pozwoli to także zakończyć fikcyjną selektywną zbiórkę przez podział na „suche” i „mokre”. Potrzeba jednak jeszcze przestać używać etykietki „śmieci”, tak aby w głowie każdego z nas nie funkcjonowało podświadome lekceważące traktowanie cennych surowców wtórnych i energii w nich zmagazynowanej – mówi Sławek Brzózek, prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia. – To bardzo ważne, aby każdy z nas świadomie unikał tworzenia odpadów. Rzeczy niepotrzebne starajmy się oddawać tym, którzy ich potrzebują lub z sensem i bezpiecznie je wykorzystają, a resztę oddajmy do segregacji – dodaje Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka Akcji Sprzątanie świata – Polska.

Jak włączyć się w Akcję?

1. Prosimy, propagujcie przesłanie „Nie ma śmieci – są surowce” – to bardzo ważne i potrzebne! Używajcie do tego plakatu, polubcie profil FB/naszaziemia i korzystajcie z jego zasobów, piszcie i mówcie o tym w swoich lokalnych mediach. Happeningi, przemarsze, kampanie informacyjne w Internecie i „w realu” – to także dobre sposoby na działania. W komunikacji w internecie stosujcie hasztagi #niemaśmiecisąsurowe lub #śmiecitosurowce, a także #sprzątanieświatapolska.2. Monitorujcie stan środowiska w Waszej okolicy i zaobserwowane problemy, np. dzikie wysypiska, zgłosić do aplikacji LocalSpot https://localspot.pl/SprzatanieSwiata – automatycznie powiadomiona zostanie o nich właściwa gmina.

3. Zróbcie zbiórkę telefonów komórkowych i przekażcie je Fundacji Nasza Ziemia. Środki finansowe pozyskane dzięki nim przeznaczymy na wymianę starego sprzętu AGD na nowoczesny i energooszczędny w placówkach służących dzieciom i osobom starszym.

4. Weźcie udział w konkursach na interpretację hasła tegorocznej Akcji: plastycznego – dla przedszkoli i szkół podstawowych oraz fotograficznego dla wszystkich chętnych na profilu FB/naszaziemia. Więcej informacji na www.sprzatanieswiata-polska.pl (menu „PRZYŁĄCZ SIĘ!”) i na FB/naszaziemia.5. Podejmijcie osobiste wyzwanie: np. używajcie własnych toreb idąc na zakupy, nie twórzcie niepotrzebnych odpadów, segregujcie swoje odpady, a kiedy jest ku temu okazja zwracajcie uwagę, że nie ma śmieci – są surowce!

Tegorocznej edycji Akcji towarzyszy plakat zaprojektowany honorowo przez Andrzeja Pągowskiego, który w tym roku obchodzi 40-lecie pracy twórczej. Andrzej Pągowski tworzy grafiki dla programów Fundacji Nasza Ziemia od 1994 roku – serdecznie za to dziękujemy! Plakat zawiera przesłanie Akcji i podpowiada, jak segregować odpady. Od lipca był on dystrybuowany do wszystkich zainteresowanych, można pobrać go także w wersji elektronicznej ze strony www.sprzatanieswiata-polska.pl (menu „POBIERZ”).

Co się będzie działo w Polsce?

Codziennie przychodzą kolejne informacje o planowanych Akcjach – szykuje się duża frekwencja i wiele ciekawych inicjatyw. Wszystkiebieżące i ważne informacje o Akcjiznajdziecie na profilu FB/naszaziemia, na profilu FB wydarzenia Finał Akcji Sprzątane świata – Polska 2017 oraz nawww.sprzatanieswiata-polska.pl.

A oto kilka przykładowych inicjatyw:

  • Już na początku sierpnia Akcję rozpoczęło Stowarzyszenie Wolnej Herbaty, propagując codzienne zbieranie 5 śmieci. Zakończenie, połączone ze sprzątaniem terenów za Parkiem Wełnowieckim w Katowicach, odbędzie się 17 września: https://pl-pl.facebook.com/events/496047170731748

  • Od 4 do 28 września trwa Akcja we Włocławku. W tym roku inicjatywa skupia się na zbieraniu surowców wtórnych z podziałem na makulaturę, plastiki i opakowania szklane. Na koniec, 29 września, odbędzie się impreza artystyczna połączona z podsumowaniem wyników akcji. Podczas imprezy pracownicy Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej przeprowadzą konkursy związane z ekologią dla przedszkolaków i uczniów.

  • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zaprasza do Gry Miejskiej pod nazwą: „Krakowska gra o czystą Ziemię”, adresowanej do uczniów krakowskich szkół podstawowych i gimnazjów. Gra będzie realizowana w okresie od września do października 2017 r. Głównym celem akcji jest promowanie postaw proekologicznych wśród uczniów krakowskich szkół, a także podniesienie efektywności funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi. Więcej: www.graoczystaziemie.pl

  • Jak co roku, do Akcji zaprasza Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich z Giżycka we współpracy z lokalnymi partnerami. Sprzątanie brzegów jezior po sezonie połączone będzie w tym roku z konkursami dla uczestników. Organizator zapewnia worki i rękawice. Więcej: https://www.gizycko.info/sprzatanie-swiata-2017/

  • W piątek, 15 września, Fundacja Nasza Ziemia zaprasza na Finał tegorocznej Akcji – sprzątanie brzegów Wisły w Warszawie z udziałem ambasadorów akredytowanych w Warszawie, wolontariatów pracowniczych, uczniów i wszystkich chętnych. Akcja organizowana jest we współpracy z Zarządem Zieleni UM st. Warszawy i z pomocą i wsparciem Ambasady Australii, DB Schenker, Fundacji Prokarton, Rekopol Organizacji Odzysku Opakowań, Systemu Zbiórki po Środkach Ochrony Roślin PSOR oraz Coca Cola HBC. Szczegóły na profilu wydarzenia FB Finał Akcji Sprzątanie świata – Polska 2017 https://www.facebook.com/events/149571495627823 .

  • W niedzielę, 17 września, Fundacja Nasza Ziemia zaprasza na symboliczne ogólnopolskie zakończenie Akcji – w Wychódźcu koło Czerwińska (woj. mazowieckie). Odbędzie się tam sprzątanie brzegów Wisły i piknik sąsiedzki. Organizatorem jest sołectwo Wychódźc. W ten sposób, poza Finałem w Warszawie, Fundacja Nasza Ziemia chce szczególnie uhonorować wszystkie mniejsze miejscowości w Polsce, w których od 24 lat w ramach Akcji realizowane są wspaniałe lokalne działania na rzecz ochrony środowiska.

Czekamy na wiadomości o Waszych planach. Zamieszczajcie je na Mapie Akcji na www.sprzatanieswiata-polska.pl menu „PRZYŁĄCZ SIĘ” (link bezpośredni: http://sprzatanieswiata-polska.pl/index.php/przylacz-sie/kampanie), przesyłajcie posty na profil FB/naszaziemia lub piszcie o nich na adres: [email protected].

Sprzątanie świata – Polska to najpowszechniejsza w naszym kraju wolontariacka akcja na rzecz poszanowania środowiska. Jest ona częścią światowego ruchu, który od ponad 25 lat pod egidą UNEP (Program Środowiskowy ONZ) w trzeci weekend września jednoczy dziesiątki milionów ludzi na całym świecie w działaniach dla ochrony Ziemi. Akcja Sprzątanie świata – Polska nagrodzona jest m.in. Europejską Nagrodą Fundacji Forda, wyróżnieniem Pro Publico Bono i wyróżnieniem Europejskiego Roku Wolontariatu. Ambasadorami Akcji są Ewelina Flinta, Andrzej Pągowski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Skarżycki i Tomasz Leśniak.

Bądźcie częścią tej największej akcji ekologicznej w Polsce i największego światowego ruchu na rzecz poszanowania środowiska!

Serdecznie zapraszamy!

Zespół Fundacji Nasza Ziemia

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.