Hiszpania pozyskuje aż 69 procent energii ze źródeł bezemisyjnych!

Hiszpania to kraj stworzony do korzystania w pełni z wszystkich możliwości, jakie dają odnawialne źródła energii. Państwo to raczej nie narzeka na brak słońca, a tamtejszy wiatr zdecydowanie sprzyja powstawaniu małych wiosek z turbinami wiatrowymi.

Jednakże Hiszpania to nie tylko słońce i wiatr. Pozyskiwanie energii kraj ten oparł również na atomie (jego udział w produkcji elektrycznej w 2015 roku wyniósł 23,8%). W gospodarce energetycznej nie brakuje też wiosek z turbinami wiatrowymi (około 23%), które swoją pracę wykonują przez cały rok. Tak dobry wynik został osiągnięty głównie dzięki finansowaniu ze strony rządu. W 2013 roku Hiszpania wydała aż 26 miliardów euro na dopłaty do produkcji energii z OZE. W związku z tym kraj zmienił nieco swoją dotychczasową politykę – problem finansowania OZE przeniósł na producentów. Na efekty tejże decyzji nie trzeba było długo czekać. Brak funduszy spowodował niewielkie zahamowanie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Hiszpanii.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jednym z wyjątków jest wysepka El Hierro, która od 2014 roku w niemalże stu procentach zasilana jest przez energię pozyskiwaną z wiatru i wody. Hiszpański rząd nie poddaje się i wciąż walczy o dotacje, aby do 2020 roku wypełnić swój plan dotyczący OZE.