Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Hiszpania pozyskuje aż 69 procent energii ze źródeł bezemisyjnych!

turbiny wiatrowe

Hiszpania pozyskuje aż 69 procent energii ze źródeł bezemisyjnych!

Hiszpania to kraj stworzony do korzystania w pełni z wszystkich możliwości, jakie dają odnawialne źródła energii. Państwo to raczej nie narzeka na brak słońca, a tamtejszy wiatr zdecydowanie sprzyja powstawaniu małych wiosek z turbinami wiatrowymi.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jednakże Hiszpania to nie tylko słońce i wiatr. Pozyskiwanie energii kraj ten oparł również na atomie (jego udział w produkcji elektrycznej w 2015 roku wyniósł 23,8%). W gospodarce energetycznej nie brakuje też wiosek z turbinami wiatrowymi (około 23%), które swoją pracę wykonują przez cały rok. Tak dobry wynik został osiągnięty głównie dzięki finansowaniu ze strony rządu. W 2013 roku Hiszpania wydała aż 26 miliardów euro na dopłaty do produkcji energii z OZE. W związku z tym kraj zmienił nieco swoją dotychczasową politykę – problem finansowania OZE przeniósł na producentów. Na efekty tejże decyzji nie trzeba było długo czekać. Brak funduszy spowodował niewielkie zahamowanie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Hiszpanii.

Jednym z wyjątków jest wysepka El Hierro, która od 2014 roku w niemalże stu procentach zasilana jest przez energię pozyskiwaną z wiatru i wody. Hiszpański rząd nie poddaje się i wciąż walczy o dotacje, aby do 2020 roku wypełnić swój plan dotyczący OZE.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.