Drewno nowym elementem polskiego ekobudownictwa

Drewno nowym elementem polskiego ekobudownictwa

Na konferencji zorganizowanej przez PGL Lasy Państwowe, która odbyła się 4 września br., głos zabrały osoby związane z resortem środowiska, w tym także pełniący funkcję jego ministra Jan Szyszko. W czasie tego zebrania poruszono wiele ciekawych tematów, wśród których znalazła się także kwestia związana ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020.

Według ministra, jednym z czynników, który umożliwi realizację tego programu, będą inwestycje w ekobudownictwo. Szyszko stwierdził, że budowanie domów z drewnianego surowca pomoże w rozwoju kraju przy wykorzystaniu naszych naturalnych zasobów – czyli drzew.

Budownictwo drewniane, jako element ekobudownictwa, to jeden z sektorów strategicznych naszej gospodarki. Działania te przyczynią się także do realizacji polityki klimatycznej prowadzonej przez resort środowiska – powiedział na tej konferencji Jan Szyszko.

PGL Lasy Państwowe także widzi w tym rozwiązaniu szansę, o czym otwarcie mówi Dyrektor Generalny tego przedsiębiorstwa, Konrad Tomaszewski: Lasy Państwowe planują zainwestować w wielorodzinne budynki drewniane, które zostaną zbudowane na zarządzanych przez nie gruntach. To projekt o nazwie Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą. Mieszkania te będą wynajmowane na wolnym rynku.

Konrad Tomaszewski oraz Jan Szyszko podpisali już w tej sprawie list intencyjny, mając przy tym nadzieję na owocną współpracę.

Co więcej, aby promować ideę drewnianych domów, Resort Środowiska chce utworzyć program przyznawania specjalnych kredytów, które byłyby dostarczane przez Bank Ochrony Środowiska. Podobne w założeniach rozwiązanie ma zaprezentować także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki tym inicjatywom osoby zainteresowane budową drewnianych domów będą mogły liczyć na specjalne, łatwiej dostępne kredyty.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.