Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Śmierdzący kwiat rodem z innej planety zagrożony wyginięciem

Amorphophallus titanum

Śmierdzący kwiat rodem z innej planety zagrożony wyginięciem

Ten kwiat nie zachęca swoim zapachem. Amorphophallus titanum, czyli dziwidło olbrzymie odstręcza swoją wonią w czasie kwitnienia, ale i przyciąga niekonwencjonalnym wyglądem. Kwiatem interesują się aktualnie badacze, nie ze względu na jego poznane już właściwości, ale na zagrożenie wyginięciem.

BANER MOBILEB1
Reklama

Złaknieni wyjątkowego okazu

Kwiat, który pachnie niczym rozkładające się zwłoki, przyciąga co roku ogromne tłumy, które chcą doświadczyć z bliska tego wyjątkowo cuchnącego okazu. Chicagowski ogród botaniczny w 2015 odwiedziło z tego powodu ponad 75 000 osób. Dziwidło olbrzymie podziwiało online ponad 300 000 ludzi.

Jednak przyszłość tego gatunku jest niepewna. Okazy te występują głównie w ogrodach botanicznych, jednak brak różnorodności genetycznej sprawia, że mogą one reagować chorobami na zmieniający się klimat

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Rodzimym miejscem kwiatu zwłok jest Sumatra. Jednak i tam gatunek zmniejsza swą liczebność poprzez zjawisko wylesiania upraw i lasów. W 2018 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznała tę roślinę za zagrożoną wyginięciem. Na Ziemi możemy spotkać mniej niż 1000 tych roślin.

bbTXzn3r5D

Walka o przetrwanie

Ogród botaniczny z Chicago postanowił walczyć z zagrożeniem, jakie czyha na śmierdzący kwiat. Zainicjowano tam program TREES, który działa od 2019 i ma za zadanie ratować zagrożone i wyjątkowe gatunki na świecie. Program obejmuje różne ogrody botaniczne i zakłada wykonywanie rozmaitych testów genetycznych. Tworzy się także bazę genealogiczną drzew, która pomaga dokonywać bardziej świadomych wyborów.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Z racji, że dziwidło olbrzymie jest wymagającym i rzadko spotykanym gatunkiem, trudno znaleźć dla niego odpowiednie warunki. Tworzy się banki nasion, które przyczyniają się do ochrony wielu gatunków roślin na Ziemi. Istnieje jednak różnica pomiędzy roślinami, które są wykorzystywane przez ludzi w przemyśle, a tymi, które pełnią np. tylko funkcje estetyczne. Jednak takie podejście na natury nie wróży niczego dobrego i zagraża globalnej bioróżnorodności. 

Badacze pozostają zafascynowani dziwidłem olbrzymim, ale czy uda im się uratować ten powoli ginący gatunek? 

źródło: wired.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.