Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Smog – czas na decydujące starcie

Smog – czas na decydujące starcie

Zagrożenia płynące z zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do zwiększenia liczby przedwczesnych zgonów oraz zapadalności na choroby związane z układem oddechowym. Choć może się wydawać, że powyższe kwestie są już w naszym kraju oczywiste, to okazuje się, że wyniki badań przeprowadzonych w związku z problemem smogu nie napawają optymizmem.

Przygotowany przez Instytut Jagielloński raport pt. „Smog – czas na decydujące starcie” wskazuje, jak wiele pracy musimy jeszcze wykonać, aby polskie powietrze zbliżyło się do norm dyktowanych przez kraje Europy Zachodniej.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Przeprowadzone przez IJ badania dotyczyły porównania stanu jakości powietrza w kilku aglomeracjach: krakowskiej, górnośląskiej, warszawskiej, wrocławskiej i łódzkiej w ciągu minionych 10 lat. Wyniki ekspertyz nie są optymistyczne. Okazało się bowiem, że chociaż na przestrzeni ostatniej dekady zanieczyszczenie powietrza zmieniało się, to jednak powróciło ono do swojego wyjściowego poziomu.

Za taki stan rzeczy winę ponoszą przede wszystkim niewłaściwie ogrzewane gospodarstwa domowe. Opalanie ich węglem powoduje, że każdy dom emituje rocznie kilka kg pyłu, podczas gdy ogrzewanie np. gazem uwalnia do atmosfery zaledwie pół grama. Groźnymi emiterami są również samochody spalinowe, które uwalniają do atmosfery zbyt duże ilości szkodliwych substancji.

„Dotychczasowe sposoby walki z zanieczyszczeniem powietrza nie przyniosły radykalnej zmiany. W ciągu ostatniej dekady miał miejsce skok ekstremalnych stężeń w latach 2010–2012, po czym zanieczyszczenie zaczęło w większości przypadków spadać. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy ten trend się utrzyma. Trudno też oczekiwać, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce da się odwrócić w krótkim czasie” – zauważa Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego, w wywiadzie udzielonym portalowi ebiomasa.pl.

Autorzy raportu poprawy sytuacji szukają przede wszystkim w ciepłownictwie oraz rozwoju technologicznym. Powołują się przy tym na dwa raporty Najwyższej Izby Kontroli, z których wynika, że za powstawanie smogu odpowiadają przede wszystkim niewłaściwie dogrzewane gospodarstwa domowe, a nie przemysł.

Cały raport można pobrać ze strony: http://jagiellonski.pl/wp-content/uploads/2018/04/smog_e-book.pdf.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.