Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Smog w domu, pracy, restauracji i w szkole

Smog w domu, pracy, restauracji i w szkole

Temat smogu staje się coraz głośniejszy. Codziennie słyszy się o złej sytuacji na zewnątrz, a w prognozach radzą, by w czasie dużego zanieczyszczenia powietrza zostać w domu. Jednak czy w budynku jesteśmy zupełnie bezpieczni?

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

W zeszłym roku Akademia Górniczo-Hutnicza i Krakowski Alarm Smogowy sprawdzili jakim powietrzem oddychamy w domu. Postanowiliśmy przypomnieć o wynikach tamtych badań, ponieważ w dalszym ciągu niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w dużej mierze również w pomieszczeniach, w których spędzamy większą część dnia, pracujemy, odpoczywamy czy jemy, powietrze jest zanieczyszczone.

Dane do raportu zbierano w 11 lokalizacjach w Krakowie i wokół miasta. Analizy prowadzono w każdej z nich przez 4-14 dni. Na podstawie przeprowadzonych pomiarów stwierdzono, że stężenia pyłów zawieszony w budynkach są średnio o 50% niższe niż stężenia na zewnątrz. To przy wysokim zanieczyszczeniu za oknem, sprawia, że powietrze wewnątrz również może być bardzo szkodliwe. Dla przykładu, gdy na zewnątrz stężenie pyłu PM10 wynosi 200 µg/m³, to w pomieszczeniu mamy aż 100 µg/m³. W wielu europejskich miastach przy takim stężeniu ogłoszono by poziom alarmowy smogu.

Według obserwacji naukowców redukcja stężenia w dużej mierze zależy od kondycji budynku i rodzaju wentylacji. Pył, niezależnie od swojej wielkości, dostaje się do budynku – 90% powietrza wchodzi do lokalu nieszczelnościami w oknach itp., natomiast 10% nawiewnikami. Zauważono także, że wietrzenie pomieszczeń wpływa na poprawę powietrza jedynie, gdy stężenie na zewnątrz są dużo niższe niż te w pomieszczeniach. Nie warto więc otwierać okna, gdy poziomy dopuszczalne dla pyłów zostały przekroczone.

To pokazuje, jak tragicznym powietrzem oddychamy i jak ważne jest to, by zadbać o redukcję zanieczyszczenia w swoim domu, pracy, restauracji, szkole czy innym lokalu. Nie trzeba dużo, by zadbać o płuca swoje, swojej rodziny, gości czy klientów. Oczyszczacz powietrza, rośliny antysmogowe i świadomość – to najważniejsze atrybuty w walce ze smogiem w swoim domu.

Źródło: RAPORT Ocena wpływu zanieczyszczeń pyłowych na zewnątrz budynków na jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, Kraków, październik 2017.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.