Smok czy smog?

Zagrożenie wcale nie bajkowe. Smog tak niebezpieczny, jak wiele potworów z bajek.

Z pewnością czytaliście albo widzieliście bajkę o jakimś smoku. Zieje ogniem, ma twardą skórę, ostre i wielkie zęby, kolce, pazury i jest tak duży, że jednym machnięciem łapy niszczy całe miasta. Potrafi też latać. Czasami zabija samym spojrzeniem. Można się bać, prawda? Na szczęście czasami wystarczy jeden sprytny i odważny rycerz, który pokona smoka. Podstępem albo siłą. I bajka kończy się szczęśliwie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zagrożenie ogromne jak smok

W  naszym prawdziwym świecie też istnieje zagrożenie ogromne jak smok. Nazywa się bardzo podobnie, bo jego imię to SMOG. Na pewno znasz to słowo z radia, telewizji albo szkoły, bo to ostatnio bardzo popularny temat. Czy wiesz co to takiego? To taka szara chmura z zanieczyszczeniami, która znajduje się niżej niż zwykłe chmury, zaraz nad ziemią, czyli tam gdzie mieszkają i żyją ludzie.

Zanieczyszczenia powietrza, to takie porozrzucane śmieci, tylko w tym, czym oddychamy. Wylatują z kominów domów, które są ogrzewane słabej jakości węglem, więc daje mało ciepła – trzeba go więcej palić i dlatego jest więcej dymu. Czasami, choć to niedozwolone, ludzie spalają też śmieci – papier, butelki i opakowania plastikowe i gumowe – a to bardzo szkodzi naszemu powietrzu, a więc i nam samym. Na świecie jest też coraz więcej samochodów, a ich spaliny także zanieczyszczają środowisko. To wszystko, jeżeli występuje w dużych ilościach w jednym miejscu, np. w mieście, w którym nie wieje dużo wiatru, tworzy brzydki, szary smog.

Dlaczego smog jest niebezpieczny?

Codziennie, kiedy wychodzimy – do szkoły, do przedszkola czy na spacer, truje nasze ciało. Przy oddychaniu niektóre z tych cząsteczek mogą się przylepiać do naszych płuc i sprawiać, że gorzej nam się oddycha. Mają w sobie też różne substancje, które mogą powodować wiele chorób. Od oddychania smogiem może nas boleć głowa, możemy mieć kaszel albo uczucie, że szczypią nas oczy. A nikt tego nie lubi!

Smog to groźny przeciwnik, bo nie może go pokonać jedna odważna osoba. Potrzeba wielu ludzi, którzy przestaną zatruwać powietrze. Dlatego też bardzo ważne jest, żeby przestrzegać kilku zasad. Proś rodziców albo sam sprawdzaj jakość powietrza w miejscu twojego zamieszkania. Kiedy powietrze jest bardzo złej jakości, staraj się nie wychodzić z domu i nie otwierać okien. A kiedy już musisz wyjść – oddychaj przez nos – to taki naturalny filtr organizmu, który zatrzyma część zanieczyszczeń. W smogowe dni korzystaj z maski z filtrem. Jeśli tylko możesz – wyjeżdżaj często w miejsca o lepszym, czystszym powietrzu.

 

 

 

POBIERZ I POKOLORUJ

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Smog

Zanieczyszczenie powietrza