Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Solarna wieża owocowa. Zrób ją sam!

Solarna wieża owocowa. Zrób ją sam!

Sezon truskawkowy powoli dobiega końca, ale już niedługo rozpoczynają się zbiory europejskich winogron. Co te owoce mają ze sobą wspólnego oprócz tego, że są zdrowe i smaczne? Tym razem połączyła je pionowa forma uprawy. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Obrotowa wieża truskawkowa

Projekt solarnej wieży został opisany i opublikowany na stronie z rozmaitymi projektami DIY. . Zasilana energią słoneczną konstrukcja to propozycja dla tych, którzy lubią pomysłowe rozwiązania, a  jednocześnie chcą oszczędzić zajmowanego przez plantację owoców miejsca, lub po prostu nie mają go zbyt wiele w ogrodzie. 

Użytkownik o nazwie JT Make It wyszedł z pomysłem budowy wieży, aby pomóc tym, którzy chcą uzyskać więcej plonów na mniejszej przestrzeni, nawet na balkonie. Jak zbudować solarną wieżę? Zrób to sam, radzi budowniczy.

Prawie jak farma wertykalna

Wieża owocowa przypomina konstrukcją farmę wertykalną. Co prawda nie jest szeroka, jak ona, ale korzysta z koncepcji pionowej uprawy. Wieża truskawkowa obraca się, tak, aby dostarczać owocom potrzebnego do wzrostu światła. W wieży warto zamocować kroplomierze lub zadbać w inny sposób o podlewanie sadzonek, ponieważ nie da się dostarczać im wody w konwencjonalny sposób.

Wegański kebab owocowy

Obrotowa wieża jest wyposażona w 12 V ogniwo słoneczne oraz mały silnik, obracający się z niewielką prędkością 0,6 obr./min. Rurka, w której znajdują się otwory z ziemią i sadzonkami, zwisa z obrotowego karabińczyka, dzięki któremu z pomocą silnika może się obracać nawet podczas silniejszego porywu wiatru lub w momencie uderzenia. Jeżeli nie posiadasz rurki z otworami lub specjalistycznego sprzętu do wycięcia otworów, użytkownik JT Makes IT zaleca użycie rurki PCV. 

Co ważne, solarna wieża może być miejscem hodowli innych warzyw i owoców. Jak mówi autor projektu, tuba przypomina solarnego, obrotowego, wegańskiego kebaba.

Wiele innych ciekawych sposobów na konstrukcje DIY znajdziesz na kanale konstruktora wieży.

źródło i fot.: www.instructables.com, hackaday.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.