Solarna wieża widokowa powstanie niebawem w Londynie

Jedna z ikon Londynu – wieżowiec Gherkin, może niebawem doczekać się futurystycznego sąsiada – budynku nazwanego Tulip, który zaprojektowany został przez biuro Foster+Partners, nagrodzone m.in. za bryłę Gherkina.

Podobnie jak znajdujący się przy 30 St Mary Axe wieżowiec, proponowana wieża jest inspirowana naturą i ma być budynkiem ekologicznym. Projektanci chcą, by uzyskał on notę „doskonały w ratingu BREEAM” za sprawą zintegrowanych paneli fotowoltaicznych i zerowego wykorzystywanie energii ze źródeł kopalnych.

Projekt stworzony został we współpracy z właścicielami wieżowca Gherkin, grupą J. Safra. Tulipan ma mieć ponad 300 metrów wysokości. Na wytrzymałej łodydze ze zbrojonego betonu znajdować będzie się wielopiętrowy punkt widokowym oraz sale wykładowe i lekcyjne. Właściciele chcą zaoferować darmowe miejsce dla 20 tysięcy londyńskich dzieci w wieku szkolnym.

Oczywiście z wieży widokowej korzystać będą mogli też turyści i inni chętni. Oprócz klas znajdą się tam balkony widokowe i zewnętrzne trapy. Zaplanowane jest również miejsce na bar i restaurację oraz interaktywną wystawę poświęconą historii miasta.

Na poziomie gruntu w budynku znajdzie się miniaturowy park o powierzchni około 130 metrów kwadratowych oraz dwupiętrowy pawilon z zielonym dachem i ogrodami na ścianach. Dodatkowa zieleń ma pozwolić na zwiększenie przestrzeni zielonej w tym miejscu nawet 8-krotnie.

„Kontynuując pionierskie projekty przy 30 St Mary Axe, Tulip budowany jest w zgodzie z duchem miasta – progresywnego i nowocześnie myślącego miejsca”, powiedział Norman Foster, założyciel i dyrektor biura projektowego. „Budynek oferuje liczne korzyści londyńczykom i turystom, jako ważny element kultury i miejsce socjalizacji. Zapewni on także doskonałe miejsce edukacji przyszłych pokoleń”, dodaje Foster.

Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, to budowa zacznie się już w 2020 roku, a ukończona zostanie w 2025 roku.

Źródło: inhabitat.com

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

W Osieku powstanie farma fotowoltaiczna na potrzeby Grupy Azoty Siarkopol. Kilkanaście tysięcy paneli wyprodukuje rocznie niemal 5 GWh energii

Grupa Azoty Siarkopol wybuduje w Osieku (woj. świętokrzyskie) gigantyczną farmę fotowoltaiczną na własne potrzeby. To pierwsza w Polsce inwestycja firmy we własną elektrownię. Farma powstanie na niezagospodarowanych terenach powstałych po wydobyciu siarki.