Solarna wieża widokowa powstanie niebawem w Londynie

Solarna wieża widokowa powstanie niebawem w Londynie

Jedna z ikon Londynu – wieżowiec Gherkin, może niebawem doczekać się futurystycznego sąsiada – budynku nazwanego Tulip, który zaprojektowany został przez biuro Foster+Partners, nagrodzone m.in. za bryłę Gherkina.

solarna wieża 1

Podobnie jak znajdujący się przy 30 St Mary Axe wieżowiec, proponowana wieża jest inspirowana naturą i ma być budynkiem ekologicznym. Projektanci chcą, by uzyskał on notę „doskonały w ratingu BREEAM” za sprawą zintegrowanych paneli fotowoltaicznych i zerowego wykorzystywanie energii ze źródeł kopalnych.

Projekt stworzony został we współpracy z właścicielami wieżowca Gherkin, grupą J. Safra. Tulipan ma mieć ponad 300 metrów wysokości. Na wytrzymałej łodydze ze zbrojonego betonu znajdować będzie się wielopiętrowy punkt widokowym oraz sale wykładowe i lekcyjne. Właściciele chcą zaoferować darmowe miejsce dla 20 tysięcy londyńskich dzieci w wieku szkolnym.

solarna wieża 2

Oczywiście z wieży widokowej korzystać będą mogli też turyści i inni chętni. Oprócz klas znajdą się tam balkony widokowe i zewnętrzne trapy. Zaplanowane jest również miejsce na bar i restaurację oraz interaktywną wystawę poświęconą historii miasta.

Na poziomie gruntu w budynku znajdzie się miniaturowy park o powierzchni około 130 metrów kwadratowych oraz dwupiętrowy pawilon z zielonym dachem i ogrodami na ścianach. Dodatkowa zieleń ma pozwolić na zwiększenie przestrzeni zielonej w tym miejscu nawet 8-krotnie.

solarna wieża 4

„Kontynuując pionierskie projekty przy 30 St Mary Axe, Tulip budowany jest w zgodzie z duchem miasta – progresywnego i nowocześnie myślącego miejsca”, powiedział Norman Foster, założyciel i dyrektor biura projektowego. „Budynek oferuje liczne korzyści londyńczykom i turystom, jako ważny element kultury i miejsce socjalizacji. Zapewni on także doskonałe miejsce edukacji przyszłych pokoleń”, dodaje Foster.

solarna wieża 3

Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, to budowa zacznie się już w 2020 roku, a ukończona zostanie w 2025 roku.

Źródło: inhabitat.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.