Solarny dom w Austin pozwoli zaoszczędzić do stu tysięcy dolarów na energii elektrycznej

Zaprezentowany powyżej dom – Vista Residence – znajduje się w Austin. Zaprojektowany został przez biuro Miró Rivera Architects i wyróżnia się nie tylko unikatową estetyką, ale także wysoką energooszczędnością, graniczącą z pasywnością.

Dzięki dachowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 15,4 kW dom niemalże dziewięćdziesiąt procent zużywanej energii w skali roku generuje z OZE. Jak szacują projektanci, pozwala to na uzyskanie oszczędności na poziomie nawet dziewięćdziesięciu czterech tysięcy dolarów przez najbliższe trzydzieści lat mieszkania w nim.

W domu zastosowano wiele energooszczędnych rozwiązań, takich jak szeroki kapinos dachu, który skutecznie chroni wnętrze przed palącym słońcem, oraz wydajną mechaniczną wentylację z klimatyzacją VRF.

exterior of house

Vista Residence ulokowany jest na stromym zboczu. Posiada bardzo wiele przeszkleń, które pozwalają na doświetlenie wnętrza, a także podziwianie okolicznego pejzażu.

Dom wykończony jest głównie w jasnych barwach. Dominują metalowe i betonowe wykończenia, które przyczynić mają się do prostego utrzymania budynku w dobrej formie.

sculptural central stair
full height windows

Dom ma powierzchnię ponad ośmiuset metrów kwadratowych, rozłożonych na trzech piętrach. Przestrzeń skupiona jest wokół klatki schodowej, składającej się z ponad dwustu niezależnych metalowych elementów i dębowych stopni.

Wewnętrzna klatka schodowa oświetlona jest z każdej strony, także z góry. Tworzy ona rozgałęziony labirynt, pozwalający na dostanie się światła do niemalże każdego miejsca w domu.

Parter budynku jest częściowo wbudowany w zbocze wzgórza. Znajdziemy tutaj dwie sypialnie, łazienkę, pokój do gier oraz podręczny magazynek dla sprzętu ogrodniczego.

Na kolejnym piętrze odnaleźć możemy główny salon oraz główną sypialnię. Niewielkie, drugie piętro zawiera aneks kuchenny i jadalnię, kolejną łazienkę oraz wyjście na balkon.

bathroom with full height glazing
living area

Na dachu budynku znajduje się system fotowoltaiczny o mocy 15,4 kW. Jak obliczyli projektanci, powinien on zaspokoić około dziewięćdziesięciu procent całorocznych potrzeb domu na energię elektryczną. Taka oszczędność prądu pozwala na redukcję emisji dwutlenku węgla – nawet o osiemnaście i pół tony tony rocznie. To mniej więcej tyle, ile emituje średnio 1,8 domu w USA.

Okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej oszacowano na około osiem lat. Wszystko dzięki zastosowaniu we wnętrzu nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań technicznych.

modern kitchen with breakfast bar