Spadek przychodów Siemens-Gamesa na rynku wiatrowym

Jak podaje firma Siemens-Gamesa, sprzedaż turbin wiatrowych w pierwszych dziewięciu miesiącach obecnego roku fiskalnego spadła o 17%. 

Spadek sprzedaży przełożył się na obniżenie przychodów spółki o 25% w porównaniu do analogicznego okresu z 2017 roku. Przychód spadł do kwoty około 6,5 miliarda euro.  

Fotowoltaika od Columbus Energy

Siemens Gamesa sprzedała w analizowanym okresie łącznie 6 GW nowych mocy w turbinach wiatrowych. Największy spadek sprzedaży dotyczył turbin lądowych – 19%. Sprzedano ich 4,8 GW. Mniejszy spadek dotknął turbin off-shore – 8%, co dało sprzedaż na poziomie 1,2 GW. 

Jak informuje firma, powyższe dane zgadzają się z wcześniejszymi przewidywaniami na rok 2018. Pozwoli to zakończyć rok fiskalny z zyskiem netto na poziomie 45 milionów euro. 

Dobrą informacją dla producenta turbin jest duża ilość zamówień w trzecim kwartale roku. Pomiędzy kwietniem a czerwcem bieżącego roku instalacji wiatrowych zamówiono za łącznie 3,2 miliarda dolarów. Dla porównania w zeszłym roku w analogicznym czasie kwota ta wyniosła 1,4 miliarda dolarów.  

Zamówienia na systemy off-shore wyniosły 1,53 miliarda euro, a on-shore 1,2 miliarda euro. W zeszłym roku kwoty te wynosiły odpowiednio: 367 milionów i 680 milionów euro. Pozostała kwota zamówień obejmuje m.in. usługi serwisowe. 

Źródło: renews.biz