Specjalny papier ratujący pszczoły

Rozwój miast oraz postępująca industrializacja wszystkich krajobrazów dookoła jest niezwykle szkodliwa dla otaczających nas pszczół. Muszą one przelatywać dużo większe odległości pomiędzy roślinami, co przekłada się na spadek ich liczebności.

Próbą rozwiązania tego problemu jest inicjatywa City Bees, która rozpoczęła się w Polsce. W ramach tego projektu produkowany i kolportowany jest specjalny papier, który zawiera substancje odżywcze dla pszczół. Materiał ten jest w pełni biodegradowalny i działać ma jak napój energetyczny dla pszczół.

Spośród 469 gatunków pszczół, jakie żyją w naszym kraju, 222 jest na skraju wyginięcia. Sytuacja ta dotyczy całego świata. Zespół City Bees we współpracy z Manufakturą Papieru Czerpanego w Kobyłce oraz Saatchi & Saatchi IS Warsaw rozpoczął produkcję papierowych toreb, kubków, talerzy itp., które zrobione są z nowego i przyjaznego pszczołom materiału.

 

Jak działa nowy papier? To zwykły papier, wzbogacony dodatkiem glukozy, która żywią się pszczoły. Dzięki zastosowaniu specjalnego rodzaju tego cukru, materiał ten nie jest klejący w dotyku i zachowuje się zupełnie jak zwykły papier.

Dodatkowo w papierze znajdują się także nasiona facelii błękitnej. Jest to ulubiona roślina pszczół, dlatego jej rozsiewanie dookoła nas na pewno wspomoże te owady.

Papier pokryty jest specjalnymi nadrukami widocznymi w ultrafiolecie, których zadaniem jest przyciąganie owadów. Dzięki temu będą one lądować na papierze i pochłaniać glukozę, jaką w nim zawarto.

Bee Saving Paper with a pattern of colorful circlesBiodegradable Bee Saving Paper

„Udało nam się opracować i wyprodukować najpewniej pierwszy na świecie papier, który nie tylko jest równie użyteczny co normalny, ale przyjazny, a wręcz zbawienny dla środowiska po wyrzuceniu”, mówią Tomasz Bujok i Anna Gądecka z inicjatywy City Bees. „Wiemy, że nasza inicjatywa nie rozwiąże problemów pszczół na świecie, ale mamy nadzieję, że pomoże ona uświadomić ludzi, że istnieje taki problem”.

Zespół przetestował już papier wraz z pszczelarzami i teraz przygotowuje się do rozpoczęcia jego masowej produkcji. Więcej na temat specjalnego papieru i produktów z niego wykonanych dowiedzieć możemy się na stronie projektu: http://www.beesavingpaper.com.

źródło: inhabitat