Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Społeczność solarna w Barcelonie: panele fotowoltaiczne na budynku szkoły dostarczają energię do 30 okolicznych domów

Społeczność solarna w Barcelonie: panele fotowoltaiczne na budynku szkoły dostarczają energię do 30 okolicznych domów

Mieszkańcy dzielnicy Poblenou wraz ze szkołą średnią Quatre Cantons i radą miasta stworzyli społeczność solarną w Barcelonie. Panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu szkoły dostarczają energię do tego budynku oraz 30 okolicznych domów. Każda rodzina dostaje około 500 W darmowej ene  rgii. 

Reklama

Społeczność solarna w Barcelonie 

Mieszkańcy starej dzielnicy przemysłowej Poblenou mogą cieszyć się darmową energią, dzięki projektowi społeczności solarnej wspieranym przez radę miasta. Sieć energetyczna, która łączy okoliczne domy ma swój początek na dachu szkoły średnie Quatre Cantons, gdzie zamontowane zostały panele fotowoltaiczne. 

Pomysł został zaproponowany w 2019 roku i szybko zrealizowany. Aktualnie instalacja fotowoltaiczna na dachu publicznej szkoły zapewnia 30% energii temu budynkowi i pomaga obniżyć rachunki o 25% rodzinom dołączonym do sieci. Każdy dom ma do dyspozycji około 500 W darmowej energii. Projekt został sfinansowany przez władze miasta, które przeznaczyły 94 000 euro na ten cel. 

To zaspokoi tylko niektóre z potrzeb energetycznych, ale to dopiero projekt pilotażowy. Oczywiście, podczas wakacji szkolnych ta energia będzie dostępna dla każdego, kto jej potrzebujepowiedział César Ochoa, nauczyciel matematyki w szkole średniej oraz członek komitetu ds. zrównoważonego rozwoju. 

Potencjał solarny w Hiszpanii 

Liczba instalacji fotowoltaicznych dynamicznie rośnie od momentu zniesienia podatku na indywidualnych konsumentów energii słonecznej. Dużą popularnością cieszą się instalacje dachowe. 

W ubiegłym roku Hiszpania wyprodukowała około 46% energii ze źródeł odnawialnych, ale energia słoneczna to zaledwie ułamek tego wyniku. Niemniej nie wykluczone, że fotowoltaika może wkrótce wyprzedzić wiatraki, które zapewniają 23% potrzeb energetycznych. 

Rada miejska Barcelony postanowiła, że do 2030 roku zwiększy pięciokrotnie potencjał energii słonecznej w sektorze publicznym i prywatnym. 

Społeczności energetyczne są wyjątkowe i umożliwiają znalezienie rozwiązań, które w przeciwnym razie nie byłyby opłacalne, ale nie sa skalowane dla całego miasta. Ostatecznym rozwiązaniem dla Barcelony są panele słoneczne na dachach budynków powiedział Eloi Badia, radny miasta Barcelona ds. zmian klimatu i transformacji ekologicznej

Neutralność klimatyczna do 2050 roku 

W 2018 roku Hiszpania rozpoczęła realizację ambitnego planu przejścia w pełni na źródła odnawialne do roku 2050 i kompletną dekarbonizację całej gospodarki. Do polowy XXI wieku emisja gazów cieplarnianych przez ten kraj spaść ma o 90% względem poziomu z 1990 roku.

Tak przynajmniej zakładają plany socjaldemokratycznego rządu, który zaplanował, że co najmniej przez najbliższe 10 lat dodane ma być co najmniej 3000 MW nowych mocy solarnych i wiatrowych rocznie. 

Do 2030 roku energia pozyskana z paneli fotowoltaicznych ma dominować w krajowym miksie energetycznym. Do tego czasu wartość wszystkim mocy powinna wynieść nawet 77 GW.

Źródło: The Guardian

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.