1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Powstanie bateria na bazie drewna. Jak to możliwe?

Bateria na bazie drewna

Powstanie bateria na bazie drewna. Jak to możliwe?

Stora Enso i Northvolt łączą siły, aby stworzyć zielone baterie wykorzystujące twardy węgiel na bazie ligniny, produkowany z odnawialnego drewna z lasów skandynawskich. Celem jest opracowanie pierwszego na świecie akumulatora z anodą pozyskiwaną w całości z europejskich surowców, co pozwoli obniżyć zarówno ślad węglowy, jak i koszty.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Bateria na bazie drewna

Firmy podpisały umowę mającą na celu wspólne stworzenie baterii zawierającej anodę produkowaną z surowców odnawialnych pozyskiwanych w sposób zrównoważony w krajach skandynawskich.

Wspólny z Northvolt rozwój akumulatorów to krok na naszej drodze do zaopatrywania szybko rozwijającego się rynku akumulatorów w odnawialne materiały anodowe wykonane z drzew.

Nasz twardy węgiel na bazie ligniny, Lignode, zapewni Europie strategiczne dostawy surowca anodowego, zaspokajając potrzeby produkcji zrównoważonych baterii do wykorzystania m.in. w branży motoryzacyjnej i w magazynach energiimówi Johanna Hagelberg, wiceprezes ds. biomateriałów w Stora Enso.

Stora Enso dostarczy swój materiał anodowy na bazie ligniny Lignode, pochodzący z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, podczas gdy Northvolt zajmie się projektowaniem ogniw, rozwojem procesu produkcyjnego i zwiększaniem skali technologii.

Jak to możliwe?

Lignina to polimer pochodzenia roślinnego znajdujący się w ścianach komórkowych roślin lądowych. Drzewa składają się z 20–30 % ligniny, gdzie pełni ona rolę naturalnego i silnego spoiwa. Jest to jedno z największych odnawialnych źródeł węgla na świecie.

Dzięki temu partnerstwu badamy nowe źródło zrównoważonych surowców i rozszerzamy europejski łańcuch wartości, jednocześnie opracowując tańszą chemię baterii.

To ekscytujący przykład tego, jak nasze dążenie do zrównoważonego przemysłu akumulatorów idzie w parze z tworzeniem pozytywnego wpływu zarówno na społeczeństwo, jak i na kosztymówi Emma Nehrenheim, dyrektor ds. środowiska w Northvolt.

Pilotażowy zakład produkcyjny Stora Enso dla biomateriałów węglowych znajduje się w zakładzie produkcyjnym w Finlandii, gdzie lignina produkowana  jest  przemysłowo od 2015 roku. Roczna zdolność produkcyjna wynosi 50 000 ton, co czyni Stora Enso największym producentem ligniny typu kraft na świecie.

źródło: mat. prasowe, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.