Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wieżowiec o długości 170-km dla 9 mln osób zasilany w 100% zieloną energią

Wieżowiec o długości 170-km dla 9 mln osób zasilany w 100% zieloną energią

Wieżowiec o długości 170-km dla 9 mln osób zasilany w 100% zieloną energią

25 lipca Książę Koronny Mohammed bin Salman ogłosił kolejne projekty związane z „Linią”. Arabowie planują zbudować na pustyni wieżowiec o wysokości 500 m i długości 170 km, który ma stać się domem dla 9 milionów osób. Linearne miasto ma być w całości zasilane odnawialnymi źródłami energii.

Reklama

„Linia”

„Linia” ma uosabiać przyszłość miast – bez dróg, samochodów i emisji spalin. Miasto ma mieć zaledwie 200 metrów szerokości, 170 kilometrów długości i wysokość 500 metrów nad poziomem morza. 

Wieżowiec pomieści docelowo 9 milionów mieszkańców i zostanie zbudowany na powierzchni 34 km2, czyli bardzo niewielkiej w porównaniu do innych miast o podobnej liczbie ludności. 

Mieszkańcy mają mieć dostęp do wszystkich najważniejszych potrzeb – sklepów, szkół, parków – w odległości pięciu minut spaceru. Do przemieszczania się na większe odległości służyć ma szybka kolej, która pozwoli na pokonanie długości miasta w 20 minut.

Cywilizacyjna rewolucja?

„Linia” ma oferować nowe podejście do projektów urbanistycznych. Zamiast projektowania miast w górę, Arabowie chcą dać mieszkańcom możliwość płynnego poruszania się w trzech wymiarach – w górę, w dół i w poprzek. Wysokie budynki zastąpią parki publiczne i deptaki.

Podczas premiery „Linii” w zeszłym roku zaangażowaliśmy się w cywilizacyjną rewolucję, która stawia ludzi na pierwszym miejscu w oparciu o radykalną zmianę w planowaniu urbanistycznym. 

Projekty ujawnione dzisiaj dla pionowo ułożonych społeczności miejskich będą wyzwaniem dla tradycyjnych płaskich, poziomych miast i stworzą model ochrony przyrody i poprawy życia ludzkiego. „Linia” sprosta wyzwaniom stojącym dziś przed ludzkością w życiu miejskim i rzuci światło na alternatywne sposoby życia powiedział Książę Koronny Mohammed bin Salman. 

„Linia” ma dodatkowo posiadać zewnętrzną lustrzaną fasadę, która nada jej niepowtarzalnego charakteru i pozwoli wtopić się w naturę.

Krytycy poddają w wątpliwość, czy projekt jest technologicznie wykonalny, podczas gdy inni opisują wizję przedstawioną w filmie promocyjnym jako „dystopijną”. Miasto miało być ukończone w 2025 roku, ale z powodu opóźnień przesunięto ten termin o kolejne pięć lat. Książę koronny twierdzi, że ambitny projekt pozostaje na dobrej drodze do sukcesu.

Co więcej, „Linia” jest tylko częścią większej liczby zdumiewających projektów:

źródło i zdjęcia : neom.com, zdj. główne – wizualizacja „Linii” (The Line), źródło: https://www.neom.com/en-us/regions/theline

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.