Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Sposób działania paneli fotowoltaicznych

Sposób działania paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne stają się bez wątpienia coraz bardziej popularnym źródłem energii głównie w wymiarze lokalnym. Dzięki ich zastosowaniu można w prosty i korzystny finansowo sposób produkować energię elektryczną jak i cieplną na własny użytek. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego czym są oraz jak są zbudowane panele fotowoltaiczne. Warto zatem znać ich budowę oraz sposób działania by móc efektywnie wytwarzać energię dla swojego gospodarstwa domowego.

B1
Reklama
Pion mobiPion
Reklama

Czym są panele fotowoltaiczne?

Według definicji panele fotowoltaiczne stanowią podstawę instalacji fotowoltaicznej, dzięki której powstaje tzw. “efekt fotowoltaiczny” odpowiedzialny za produkcję energii. Innymi słowy panele fotowoltaiczne to bazowy element całej instalacji, dzięki której można wytwarzać prąd elektryczny ze światła słonecznego. 

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, których głównym składnikiem budulcowym jest krzem. Takie rozwiązanie ma na celu pochłanianie energii związku światła, która pada w danej chwili na panel fotowoltaiczny. Dzięki temu rozpoczyna się cały proces produkcji energii, który finalnie prowadzi do powstania prądu zmiennego używanego jako źródło energii. Tego typu rozwiązanie jest korzystne nie tylko ze względów ekologicznych ale również bezpieczne oraz przyjazne środowisku naturalnemu.

Reklama

Z czego zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Na samym wstępie warto zdawać sobie sprawę, że bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych nie można wytwarzać energii, z której może korzystać człowiek. Do wytworzenia energii elektrycznej niezbędna jest cała instalacja fotowoltaiczna. Składają się na nią:

  • paneli fotowoltaicznych – stanowią one podstawę instalacji fotowoltaicznej. Odpowiadają za pobrania energii wynikającej z padających na panele promieni słonecznych;
  • inwertera (falownika) – jest to urządzenie odpowiedzialne za przemianę prądu stałego wytworzonego bezpośrednio przez panele w prąd zmienny, który może trafić do sieci energetycznej;
  • liczników zużycia oraz pomiaru produkcji energii ze światła słonecznego;
  • okablowania – służy ono do transportowania energii z instalacji do sieci energetycznej;
  • akumulatora.

Dzięki stworzeniu całego systemu z wyżej wymienionych elementów możliwy jest stały transport energii oraz korzystanie z niej w dowolnym momencie dnia czy też nocy.

Zasada działania paneli fotowoltaicznych

Zasada działania paneli fotowoltaicznych jest dosyć prosta. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych (krzemowych płytek), które stanowią podstawę jego działania. Sam proces produkcji energii można opisać w kilku krokach:

  1. Promienie słoneczne padają na ogniwa fotowoltaiczne zbudowane z płytek krzemowych. Te pochłaniają energię zmuszając jednocześnie do ruchu obecne na powierzchni elektrony;
  2. Pry zastosowaniu odpowiedniego złącza półprzewodnikowego typu “p-n” możliwe jest powstanie napięcia między dwoma końcami półprzewodnika. W ten sposób pojawia się prąd stały;
  3. Następnie powstały w ten sposób prąd stały transportowany jest do inwertera (falownika), którego zadaniem jest przemiana prądu stałego w prąd zmienny;
  4. Ostatnim krokiem jest wykorzystanie okablowania do przesyłania prądu zmiennego z instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej. W ten sposób można cieszyć się z wytworzonej na własne potrzeby energii ze źródła odnawialnego jakim jest światło słoneczne;

Panele fotowoltaiczne to o tyle dobre rozwiązanie iż cechuje je szereg korzyści. Po pierwsze prąd wytworzony przez panele fotowoltaiczne można magazynować. To sprawia, iż właściciel wybranego gospodarstwa domowego jest całkowicie niezależny od dostaw z tradycyjnych źródeł.

Co więcej energia wytworzona ze światła słonecznego jest nieszkodliwa dla środowiska gdyż nie powoduje powstawania czy też emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Ponadto inwestycja w tego typu energię zwraca się już po około 7-10 latach, a same panele fotowoltaiczne mogą być używane bez przerwy przez 25 lat. To jedynie dowodzi stwierdzeniu, iż panele fotowoltaiczne to łatwy sposób na produkcję energii ze Słońca.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.