Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sprawa parku w Szczecinie. Zamiast placu zabaw będzie kościół

Sprawa parku w Szczecinie. Zamiast placu zabaw będzie kościół

Niedawno pisaliśmy o sprzeciwie mieszkańców osiedla Nad Rudzianką w Szczecinie – nie zgadzali się oni na budowę kościoła na jednym z terenów w pobliżu osiedla. Wczoraj radni przegłosowali: pomiędzy Romantyczną a Gwarną stanie kościół. Będzie to piąty kościół na odcinku dwóch kilometrów. 

Reklama

„Strasznie mi przykro”, „Jestem wściekła”, „Trzeba się zebrać i blokować budowę” – tak decyzję radnych komentują mieszkańcy osiedla Nad Rudzianką, którzy od dłuższego czasu próbowali przekonać radnych, by na terenie w pobliżu osiedla wybudować park czy miejsce sportowej rekreacji. Wczoraj okazało się, że radni PiS i radni Bezpartyjni przegłosowali budowę kościoła. Mieszkańcy nie kryją swojego oburzenia i obiecują, że dadzą temu wyraz przy kolejnych wyborach.  Wytykają też radnym bezpartyjnym hasło wyborcze „Mieszkańcy przede wszystkim”. – Chyba przestało być aktualne – pisze Aleksandra Ciepluch, mieszkanka Szczecina. 

Kościół powinien łączyć, a nie dzielić. Ten na Rudziance dzieli. Będzie wybudowany wbrew woli mieszkańców, działka warta miliony została dzisiaj przekazana za bezcen. Kościół przez 30 lat będzie płacił za nią kilkaset złotych dzierżawy. Park nie powstanie, plac zabaw również. Pieniądze, które miasto mogłoby zarobić na sprzedaży działki nie zostaną przeznaczone na budowę przedszkola czy boiska. Wpływy z dzierżawy mogłyby sfinansować zwiększenie częstotliwości kursowania linii autobusowej w tej części miasta, Dzierżawa na obecnym poziomie na nic nie starczy – napisał na swoim Facebooku radny Zachodniopomorskiego Sejmiku, Wojciech Dorżynkiewicz.

Osiedle Nad Rudzianką w Szczecinie to ponad 30 bloków, blisko 120 klatek i 3500 mieszkańców uprawnionych do głosowania. Bloki zamieszkują w większości rodziny z dziećmi, ale infrastruktury sprzyjającej rodzinie tu nie ma – brakuje żłobków, przedszkoli czy placów zabaw. Teren, na którym ma stanąć kościół, wart jest ponad 2 mln zł. Władze miasta chcą wydzierżawić go za 0,3 proc. wartości kościołowi.

W rozmowie z redakcją Świata OZE Damian Czarkowski, jeden z sygnatariuszy wniosków o budowę parku, mówił o poczuciu bezpieczeństwa dzieci i pragnieniu mieszkańców, by mieć w pobliżu zielony kawałek przestrzeni:

Potrzebujemy miejsc do rekreacji, sportowej (dla młodzieży) czy stricte rekreacyjnej w ciszy i spokoju. Najbardziej potrzebny jest nam park, porządny plac zabaw czy skatepark. W tej chwili nasze dzieci bawią się między blokami i jeżdżą po osiedlowych drogach wewnętrznych na hulajnogach. Nie jest to bezpieczne. Place zabaw są z kolei małe i w złym stanie. Pisaliśmy do urzędników w tej sprawie, ale bez odzewu.

Mieszkańcy w mediach społecznościowych piszą, by jeszcze nie składać broni. „To nie może się tak skończyć”, „Będziemy blokować budowę” – przekonują. 

Szczegółowe wyniki głosowania:

Kto głosował za?

Stefania Biernat, PiS
Bartłomiej Sochański, PiS
Leszek Duklanowski, PiS
Witold Dąbrowski, PiS
Marcin Pawlicki, PiS
Robert Stankiewicz, PiS
Agnieszka Kurzawa, PiS
Maciej Ussarz, PiS
Dariusz Matecki, PiS
Marek Chabior, PiS
Mariusz Bagiński,Bezpartyjni
Renata Łażewska, Bezpartyjni
Mirosław Żylik, Bezpartyjni
Maria Myśliwiec, Bezpartyjni

Kto głosował przeciw?

Łukasz Tyszler, KO
Przemysław Słowik, KO
Patryk Jaskulski, KO
Paweł Bartnik, KO
Bazyli Baran, KO
Grażyna Zielińska, KO
Łukasz Kadłubowski, KO
Dominika Jackowski, KO
Marcin Biskupski, KO
Władysław Dzikowski, Bezpartyjni
Edyta Łongiewska-Wija, Niezrzeszony

Kto wstrzymał się od głosu?

Jolanta Balicka, Bezpartyjni
Agata Grenda, Bezpartyjni
Marek Kolbowicz, Bezpartyjni

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.