Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sprzęty RTV i AGD będą działały dłużej?

Sprzęty RTV i AGD będą działały dłużej?

1 października Komisja Europejska ratyfikowała „Prawo do naprawy”. Zgodnie z jego zapisami od 2021 r. wybrane sprzęty gospodarstwa domowego mają być bardziej niezawodne i łatwiejsze w naprawie. Zmiany mają zmniejszyć liczbę emisję CO2 oraz ograniczyć liczbę elektrośmieci.

B1
Reklama

Według ekspertów Komisji Europejskiej w ostatnich latach drobne sprzęty AGD są projektowane tak, by ich żywotność kończyła się razem z wygaśnięciem gwarancji. Niedostępność i wysokie ceny części zamiennych powodują, że urządzenia, które mogłyby ciągle służyć, lądują na śmietniku, co zmusza konsumentów do kupowania nowszych modeli.

Komisja Europejska 1 października 2019 r. zakończyła konsultacje w ramach tzw. ekoprojektu i przyjęła dziesięć rozporządzeń wykonawczych. Dotyczyć mają one dziesięciu grup produktów, m.in. pralek, zmywarek, lodówek, telewizorów, żarówek, silników elektrycznych, sprzętu spawalniczego i transformatorów mocy. W ciągu najbliższych tygodni „Prawo do naprawy” ma zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, po czym zacznie obowiązywać po upływie 20 dni.

Reklama

Według przyjętych przepisów producenci będą musieli zapewniać dostęp do części zamiennych właściwym punktom – w zależności od urządzenia – przez okres od 7 do 10 lat. Zmienić ma się również konstrukcja, która nie będzie stwarzała ryzyka uszkodzenia sprzętu podczas jego naprawy. Nowo produkowany sprzęt ma spełniać także normy energooszczędności. Komisja Europejska szacuje, że w wyniku tych zmian do 2030 roku pralki mają zużywać rocznie o 711 mln metrów sześciennych wody mniej. W przeciągu 10 lat UE ma zaoszczędzić 167 terawatogodzin energii rocznie, a emisja CO2 spadnie w skali roku o aż 46 mln ton.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.