Środki czystości bez plastikowych opakowań!

Środki czystości bez plastikowych opakowań!

Cosmetomaty, czyli urządzenia, z których można nalewać wybrane detergenty do własnych opakowań, pojawiają się w pierwszych polskich miastach. Firma pragnie, by docelowo były dostępne zarówno w hipermarketach, jak i większych sklepach!

Polska firma Cosmetomat wprowadza na rynek automaty, dzięki którym możliwe będzie kupno środków czystości zgodnie z filozofią zero waste. Żeby kupić wybrany płyn myjący, wystarczy przyjść z własnym pojemnikiem, wrzucić do maszyny pieniądze i nalać potrzebną ilość produktu. W ten łatwy sposób każdy może ograniczyć ilość produkowanych przez siebie plastikowych śmieci.

Pomysłodawcy projektu – Monika i Bazyli Głowaccy wraz z poznańskimi studentami i ludźmi, którym zależy na losie środowiska, chcą stworzyć nową jakość robienia zakupów. – W tym momencie najważniejsza jest dla nas ekologia opakowania. Nadrzędnym celem jest ograniczenie plastiku – powiedział w rozmowie z WP Tech Patryk Krawczyk z Cosmetomatu.

Twórcy urządzenia zakładają, że w automatach dostępne będą zarówno popularne, tańsze bądź droższe marki, ale również ich ekologiczne alternatywy. Możliwe, że w przyszłości – wraz z rozwojem urządzeń – w Cosmetomatach pojawią się kosmetyki – żele pod prysznic, mydła w płynie czy szampony. Pierwsze prototypy automatów zawitały w większych miastach – Poznaniu, Krakowie i Łodzi. Według założeń Cosmetomaty mają pojawić się w przestrzeni publicznej już w październiku.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.