Wiadomości OZE Środki czystości bez plastikowych opakowań! 29 listopada 2019 Wiadomości OZE Środki czystości bez plastikowych opakowań! 29 listopada 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Cosmetomaty, czyli urządzenia, z których można nalewać wybrane detergenty do własnych opakowań, pojawiają się w pierwszych polskich miastach. Firma pragnie, by docelowo były dostępne zarówno w hipermarketach, jak i większych sklepach! Reklama Polska firma Cosmetomat wprowadza na rynek automaty, dzięki którym możliwe będzie kupno środków czystości zgodnie z filozofią zero waste. Żeby kupić wybrany płyn myjący, wystarczy przyjść z własnym pojemnikiem, wrzucić do maszyny pieniądze i nalać potrzebną ilość produktu. W ten łatwy sposób każdy może ograniczyć ilość produkowanych przez siebie plastikowych śmieci. Pomysłodawcy projektu – Monika i Bazyli Głowaccy wraz z poznańskimi studentami i ludźmi, którym zależy na losie środowiska, chcą stworzyć nową jakość robienia zakupów. – W tym momencie najważniejsza jest dla nas ekologia opakowania. Nadrzędnym celem jest ograniczenie plastiku – powiedział w rozmowie z WP Tech Patryk Krawczyk z Cosmetomatu. Twórcy urządzenia zakładają, że w automatach dostępne będą zarówno popularne, tańsze bądź droższe marki, ale również ich ekologiczne alternatywy. Możliwe, że w przyszłości – wraz z rozwojem urządzeń – w Cosmetomatach pojawią się kosmetyki – żele pod prysznic, mydła w płynie czy szampony. Pierwsze prototypy automatów zawitały w większych miastach – Poznaniu, Krakowie i Łodzi. Według założeń Cosmetomaty mają pojawić się w przestrzeni publicznej już w październiku. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.