Stacje SPS od ZPUE zadebiutowały na rynku. Trafią do klientów na Mazowszu

Stacje SPS od ZPUE zadebiutowały na rynku. Trafią do klientów na Mazowszu

Pierwsze trzy Inteligentne Stacje Transformatorowe SPS z magazynem energii trafią do klientów na Mazowszu –  poinformowała podczas targów Energetab spółka ZPUE S.A. Prototypowe urządzenie zostało zaprezentowane rok temu. Teraz trzy pierwsze jego egzemplarze trafią do klientów. Jednym z nich jest innogy Stoen Operator.

– Stacje SPS to nasza odpowiedź na nowe wyzwania jakie stoją przed sektorem energetycznym. Zapewniają bezpieczeństwo dostaw prądu, współpracują z odnawialnymi źródłami energii oraz mogą być bazą do ładowania samochodów elektrycznych. Cieszymy się, że już wkrótce pokażą, co potrafią w rzeczywistych warunkach – mówi Prezes Zarządu i Założyciel ZPUE S.A. Bogusław Wypychewicz.

Prototypowa stacja SPS stanęła w sąsiedztwie głównego biurowca ZPUE S.A. we Włoszczowie w ubiegłym roku. Urządzenie współpracuje z panelami fotowoltaicznymi, turbiną wiatrową oraz posiada podziemny magazyn energii. Obok niej znajduje się ponadto zasilana przez nią ładowarka samochodowa. Po prezentacji stacji na ubiegłorocznej edycji bielskich targów do producenta zgłaszały się zainteresowane tym rozwiązaniem firmy.

– Wiele podmiotów pytało nas o możliwości stacji. Teraz z dużą satysfakcją możemy poinformować, że pierwsze trzy SPS-y zostały zamówione i wiele wskazuje na to, że to zaledwie początek. Zainteresowanie jest ogromne, prowadzimy wiele zaawansowanych rozmów – informuje Członek Zarządu i Dyrektor Handlowy ZPUE S.A., Krzysztof Jamróz.

Stację można konfigurować zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta – Każda z trzech stacji, które trafią do naszych klientów na Mazowszu, jest inna, a to oznacza, że są one niezależnie zaprojektowane na miarę potrzeb i oczekiwań odbiorców. Elastyczność i konfigurowalność SPS-a to jego ogromna zaleta – podkreślił dyrektor Sprzedaży ZPUE S.A. w Regionie Centralno-Wschodnim Wojciech Smoczek.

innogy Stoen Operator jako pierwszy w Polsce prowadzi projekt badawczy poświęcony technologii vehicle-to-grid umożliwiającej pozyskanie energii elektrycznej z pojazdów i przekazanie jej do sieci dystrybucyjnej. Stacje SPS wyprodukowane przez ZPUE zostaną wykorzystane w celu budowy infrastruktury V2G przez innogy Stoen Operator na terenie Warszawy.

W ramach wdrożenia operator testuje połączenie układów magazynowania energii z pojazdami – Sprostanie oczekiwaniom w zakresie niezawodności dostaw energii wymaga od operatora stosowania automatyki w sieciach przesyłowych oraz otwartości na innowacje. Technologia V2G i stosowanie mobilnego magazynowania energii, może przynieść wymierne korzyści wszystkim uczestnikom rynku energii. Prosumenci korzystający z samochodów wyposażonych w interfejs V2G zyskają dodatkowe źródło dochodów, a rozproszone zasoby energetyczne pozwolą na rozbudowę sieci dystrybucyjnej przy mniejszych nakładach inwestycyjnych i dużo mniejszej ingerencji w środowisko naturalne – mówi Małgorzata Cybulska,dDyrektor departamentu Majątek Sieciowy z innogy Stoen Operator.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.