Stań się bohaterem – oszczędzaj wodę i energię

Stań się bohaterem – oszczędzaj wodę i energię

Każdy z nas może, a nawet powinien dbać o środowisko. I Ty weź na siebie tę odpowiedzialność!

ŁAZIENKA

W łazience jest mnóstwo małych rzeczy, o które łatwo zadbać. Czy wiesz, że podczas kąpieli do napełnienia wanny zużywamy około 120 litrów wody? Jeśli w zamian weźmiesz krótki prysznic, zużyjesz około 60 litrów, czyli połowę! Podobnie jest z myciem zębów. Lepiej nalać wody do kubka i użyć jej po umyciu zębów, niż lać wodę przez 2 i pół minuty. Jest to dużo wygodniejsze, a do tego oszczędzasz około 12 litrów wody za jednym razem! Pomyśl, ile wody, dzięki takim małym czynnościom, możesz oszczędzić w ciągu miesiąca. Możesz też sprawdzić rodziców, czy włączają tylko pełną pralkę. To oszczędność wody i energii elektrycznej.

KUCHNIA

Prawdziwy bohater nie wyrzuca śmieci. On segreguje odpady. Dzięki temu chroni środowisko, oszczędza materiały i energię potrzebną do ich wyprodukowania. Gotując wodę, nie nalewaj zawsze pełnego czajnika. Użyj tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Możesz to zrobić w bardzo łatwy sposób: wodę nalej najpierw do kubka, a z kubka do czajnika. Wtedy możesz mieć pewność, że jest jej odpowiednia ilość. Oszczędzasz i wodę, i energię. Przy zmywaniu też nie ma potrzeby ciągłego lania wody. Wystarczy odkręcić ją dopiero przy płukaniu naczyń.

POKÓJ

Przede wszystkim pamiętaj, żeby wyłączać nieużywane sprzęty. Komputer, telewizor, play stadion, lampka, ładowarka – kiedy nie wyłączasz ich albo przechodzą w stan czuwania, ciągle potrzebują prądu! To pobieranie energii, której nikt nie używa, ale ktoś musi niemałym wysiłkiem wyprodukować. Nie otwieraj okien przy włączonym kaloryferze. Mało kto o tym pamięta, a to bardzo ważna sprawa. Kiedy otwierasz okno, wpadające z zewnątrz zimne powietrze wieje prosto na czujnik przy grzejniku. Oziębia go, więc ten zaczyna bardzo mocno grzać i to zupełnie niepotrzebnie. Zużywa się przy tym bardzo dużo energii, na ogrzanie i tak ciepłego pokoju.

Wszystkie te czynności mogą wydawać Ci się bardzo małe. Jednak gdyby wszyscy je wykonywali, można by oszczędzić bardzo dużo energii, wody i dbać o środowisko. Nie oglądaj się na innych i już dziś zacznij zmieniać świat!

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Segregacja odpadów

https://swiatoze.pl/termostat/

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.