Czy Stany Zjednoczone zapłacą odszkodowania za cła na panele fotowoltaiczne?

Rząd Tajwanu, który twierdzi, że jest drugim po Chinach producentem systemów PV na świecie, zgłosił się do Światowej Organizacji Handlu (WTO) z wnioskiem o konsultację ze Stanami Zjednoczonymi. Sprawa dotyczy amerykańskich ceł na import paneli fotowoltaicznych i może skończyć się odszkodowaniami.

Złożenie skargi do WTO oznacza początek 30 dniowego okresu konsultacyjnego. Postępowanie prowadzone jest w ramach tzw. umowy o środkach ochronnych. Umowa ta daje wybranym krajom prawo do nakładania sankcji handlowych, jeśli nie uda się dojść do porozumienia w sprawie odszkodowania za zastosowane praktyki.

Tajwan nie jest pierwszym krajem, który wykonał taki ruch. Tydzień wcześniej z podobnym wniosek do WTO zgłosiła się Korea Południowa. Rząd w Seulu zaprosił USA do dwustronnych rozmów w sprawie nałożonych przez Stany Zjednoczone ceł na panele fotowoltaiczne. W razie ich niepowodzenia Korea Południowa złoży skargę do WTO i będzie się domagać sankcji finansowych.

Cła na import systemów fotowoltaicznych w wysokości 30% administracja prezydenta Donalda Trumpa wprowadziła 23 stycznia tego roku. Rozporządzenie przewiduje, że opłata ma stopniowo spadać wciągu 4 lat, aż wyniesie zero.

Stany Zjednoczone twierdzą, że kraje, takie jak: Chiny czy Indie udzielają nielegalnego wsparcia finansowego swoim producentom paneli PV. Dumpingowe praktyki azjatyckich producentów mają być nieuczciwą konkurencją względem lokalnych z USA.

Jak zaznacza agencja Reutersa, za pośrednictwem WTO odbyło się dotychczasowo 47 tego rodzaju sporów. Żaden nie zakończył się porozumieniem.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Jakość polskiego powietrza polepszy się w ciągu 5 lat

Następny artykuł

Ekologicznie po mieście – skutery i rowery elektryczne od Zipp

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,