Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Studenci AGH projektują turbiny i walczą o milion

Studenci AGH projektują turbiny i walczą o milion

Studenci z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej biorą udział w konkursie na najlepszy prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej. Do wygrania są niemałe pieniądze.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wielkie Wyzwanie: Energia

Konkurs „Wielkie Wyzwanie: Energia” organizowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). W rywalizacji o najlepszy prototyp „przydomowej elektrowni wiatrowej” bierze udział ponad 130 zespołów. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 1 mln zł. W gronie 84 drużyn, które walczą o awans do półfinału, jest Studenckie Koło Naukowe Eko-Energia z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

  • 20210320 KSAF AGH EkoEnergia MTalar 060
  • 20210320 KSAF AGH EkoEnergia MTalar 061
  • 20210320 KSAF AGH EkoEnergia MTalar 159
  • 20210320 KSAF AGH EkoEnergia MTalar 179

Znane rozwiązanie technologiczne w nowym wydaniu

Na świecie stosuje się systemy wspomagania turbin wiatrowych oparte o dyfuzory. Są to urządzenia stacjonarne, o stożkowej konstrukcji, które umieszczone za turbiną, prowadzą do zwiększenia prędkości na wirniku turbiny. Propozycją studentów z Krakowa jest turbina wiatrowa z dyfuzorem o zmiennej średnicy. Zastosowanie dyfuzora do turbin wiatrowych jest rozwiązaniem znanym i powszechnie wykorzystywanym. Projekt Eko-Energii wyróżnia się tym, że dyfuzor, a dokładniej jego wylot jest wyposażony w mechanizm pozwalający na adaptację średnicy do chwilowych warunków wiatru.

– Zastosowanie mechanizmu zmieniającego średnicę dyfuzora turbiny wiatrowej to pionierskie rozwiązanie, z którym nie spotkaliśmy się dotychczas w literaturze. Na podstawie symulacji i testów przeprowadzonych na naszym prototypie widzimy potencjał tej koncepcji. Obecnie trwa proces patentowania naszego wynalazku wyjaśnia Tomasz Gawlas, projektant turbiny.

Sterowanie przepływem powietrza – odpowiedź na nierówną pracę turbin

Dyfuzor o zmiennej średnicy umożliwia sterowanie przepływem powietrza wewnątrz jego geometrii. Turbina opracowana przez studentów z Krakowa działa w swoim punkcie pracy dla znacznie szerszego zakresu prędkości wiatru poza geometrią dyfuzora. Zatem, rozwiązanie to stanowi odpowiedź na nierównomierną pracę stosowanych dotąd turbin wiatrowych, które pracują tylko w swoim projektowym zakresie prędkości. Projekt turbiny SKN Eko-Energia został doceniony w Konkursie Konstrukcji Studenckich (KOKOS) w kategorii Ecology. Turbina zaprezentowana przez studentów z AGH w konkursie zajęła drugie miejsce.

Praca nad projektem wymaga ciągłego udoskonalania i konstruowania wielu prototypów, których budowa pochłania znaczne środki. W tym roku otrzymaliśmy dofinansowanie na rozwój naszej konstrukcji z tytułu Grantu Strategicznego Rektora AGH. Możemy liczyć również na wsparcie firm zainteresowanych wdrożeniem naszej technologii na rynek – informuje Marcelina Wiśniewska, wiceprzewodnicząca i koordynator ds. marketingu Koła Eko-Energia.

Rosnące zainteresowanie mikroturbinami wiatrowymi

Projekt ma szansę przyczynić się do rozwoju i upowszechnienia mikroturbin wiatrowych. Mikroinstalacje w Polsce to głównie instalacje PV, a mikroturbiny wiatrowe w dalszym ciągu nie są na tyle konkurencyjne, żeby im zagrozić. Jednakże wykorzystanie energii z wiatru na potrzeby gospodarstw domowych cieszy się rosnącym zainteresowaniem, co może przełożyć się na popularyzację takich instalacji. Studenci z AGH na ten moment skupiają się na zastosowaniu ich rozwiązania w przydomowych elektrowniach wiatrowych, ale w przyszłości rozważają przystosowanie technologii do siłowni dużych mocy.

Koło Eko-Energia przyciąga studentów z całej Uczelni. Funkcjonuje od kilkunastu lat i posiada w swoim portfolio niemalże 30 zrealizowanych projektów. Organizacja działa na Wydziale Energetyki i Paliw, z którego wywodzi się aż 6 z 11 projektów wyróżnionych jako Granty Strategiczne Rektora AGH w 2021 roku.

Źródło: materiały prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.