Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Plany morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

wind

Plany morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Transformacja systemu energetycznego w kraju ma ścisły związek z przemianą gospodarki. Jak twierdzi wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński, rozwój w branży energii odnawialnej to także szansa na dodatkowe miejsca pracy dla lokalnych mieszkańców.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Plany na przyszłość

O rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce rozmawiano podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Uwagę poświęcono między innymi planom zagospodarowania wód morskich pod przyszłe inwestycje energetyczne i przemysłowe. 

Dzięki rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej zwiększy się udział źródeł energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym oraz wzmocni się efektywność energetyczna kraju. W 2020 roku polski udział energii wiatrowej w krajowym miksie energetycznym wyniósł 9%.

Projekt budowy morskich farm wiatrowych ma ogromne znaczenie gospodarcze dla kraju, bo to jest nie tylko inwestycja w modernizację naszej energetyki, ale to też stworzenie miejsc pracy w województwach nadmorskich mówił wiceminister, Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wyznaczenie obszarów na Bałtyku

Według wiceministra klimatu i środowiska, kluczowe w tym procesie jest dokładne oznaczenie terenów, na jakich mają powstać turbiny. Powstał program wart 130 mld zł, dzięki któremu do 2040 roku w kraju z sektora morskiej energetyki wiatrowej ma powstać dodatkowe 11 GW mocy. 

Projekt zagospodarowania przestrzennego obszarów na Bałtyku przygotowało ministerstwo infrastruktury we współpracy z ministerstwem klimatu i środowiska. Rozporządzenie dotyczące wykorzystania wód morskich oczekuje na decyzję Rady Ministrów – dodał minister Marek Gróbarczyk do 2020 r. pełniący funkcję ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, a od 2020 r. sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.

Wyznaczono siedem obszarów o powierzchni ponad 2 tys. kilometrów kwadratowych. Wiceminister podał ich lokalizacje: Ławica Słupska, Środkowa i Odrzańska. Wskazane miejsca zostały wytypowane pod względem efektywnego pozyskiwania energii z morskich turbin wiatrowych. Dla obszarów wydano prawomocne pozwolenia lokalizacyjne.

W zeszłym roku państwa europejskie zainwestowały w sumie 26,3 mld euro w nowe morskie farmy wiatrowe. W Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii energia wiatrowa odpowiadała łącznie za 16,4% produkcji energii. 

źródło: portalmorski.pl, pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.