farma fotowoltaiczna

Sun Investment Group wchodzi na rynek CPPA

Pochodząca z Litwy Spółka Sun Investment Group skupiona na dużych inwestycjach fotowoltaicznych zapowiedziała wejście na rynek umów CPPA. Ofertę zamierza rozpowszechnić w Polsce i w krajach nadbałtyckich.

Dotychczas spółka zdobywała zyski dzięki systemowi aukcyjnemu. Współpraca SIG z klientem korporacyjnym ma dotyczyć budowy farm PV. Spółka oferuje planowanie, instalację oraz obsługę, natomiast klient miejsce pod inwestycję. Równocześnie klient staje się odbiorcą wyprodukowanej energii poprzez jej zakup.

– Wierzymy, że umowy CPPA będą atrakcyjne dla firm, które chcą poprawić swoje oddziaływanie na środowisko oraz wizerunek. Dodatkowo umowy te mogą potencjalnie znacząco obniżyć koszty energii w firmie – mówi Rafał Rzeszotarski, general manager SIG.

Oferta CPPA według Rzeszotarskiego ma być całkowicie rentowna, ponieważ z perspektywy ksiąg pozostaje poza bilansem klienta. SIG będzie deklarowało pokrycie wszelkich kosztów związanych z pracami rozwojowymi oraz usługami eksploatacyjnymi. Będzie również gwarantować wsparcie techniczne i prawne na wszystkich etapach korzystania z systemu PV. Druga strona zgadza się z kolei na zakup całej energii wyprodukowanej dzięki instalacji przez następne 25 lat.

Dotychczas Sun Investment Group inwestowało przede wszystkim w projekty farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW. System aukcyjny oferował spółce sprzedaż wyprodukowanej energii, a klientom 15-letnią gwarancję ceny. Spółka dotychczas odnotowała wybudowanie farm o łącznej mocy 84 MW. Choć zamierza oferować umowy CPPA, to nadal pozostaje na rynku aukcyjnym. W planach jest realizacja inwestycji o mocy 150 MW.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wesprze niskoemisyjne technologie

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Piotr Woźny, podkreślił, że program wpisuje się w ideę programów „Czyste Powietrze” i „Stop Smog” – Technologie, które wesprze program, pozwolą zwalczać lokalne zanieczyszczenia powietrza, a zarazem wykorzystują odnawialne źródła energii – powiedział. Woźny zaznaczył również, że technologie, które wspierane będą przez NCBR zarówno pomogą w walce ze smogiem, jaki i mogą stać się towarem eksportowym.